Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Okładka książki

Marcin Świetlicki i Piotr Jasek / spotkanie

08.10.2019
18:00

"Ale o co ci chodzi?" To nie tylko tytuł najnowszej książki poetyckiej Marcina Świetlickiego, ale także fundamentalne pytanie, które wyjątkowo często zadajemy sobie i bliźnim.
Czterdzieści cztery wiersze spotykają się tu ze znakomitymi rysunkami Marcina Maciejowskiego. Przeglądają się w nich również sami autorzy, ich rozmowy, pytania, ale też - co szczególnie intrygujące - historia powstania samej książki.
Trzynasta książka poetycka Świetlickiego - osobista i dotkliwa - demaskuje, prowokuje, niepokoi. Skupia się na tym, co codzienne i bliskie - bez ucieczki w pustą doraźność, ale też bez sięgania po wielkie pojęcia. Jej akcja rozgrywa się tu i teraz, w Polsce ostatnich lat.
Marcin Świetlicki to czujny obserwator codzienności, który przetwarza drobne zdarzenia - zauważone gesty, podsłuchane rozmowy - w ciężar wiersza. Bo pytania o sens i potrzebę zapisu, o to, co prywatne i publiczne, o nasze wzajemne relacje, to również ważne tematy tej książki.

MARCIN ŚWIETLICKI - poeta, prozaik, wokalista zespołów Świetliki i Zgniłość, współpracujący z wieloma muzykami. Autor kilkunastu książek poetyckich, m.in. "Zimne kraje" (1992), "Schizma" (1994), "Muzyka środka" (2006), "Jeden:" (2013), "Drobna zmiana" (2016). Autor powieści kryminalnych "Dwanaście" (2006), "Trzynaście" (2007), "Jedenaście" (2008). Laureat wielu nagród literackich. W ostatnim czasie ukazał się tom rozmów przeprowadzonych przez Rafała Księżyka - "Nieprzysiadalność" (2017) oraz autorski wybór wierszy "Polska" (wiązanka pieśni patriotycznych) (2018). Mieszka w Krakowie.

"uważam że cię kocham" - nowa książka poetycka Piotra Jaska - rozgrywa się w przestrzeni intymnej, rejestruje doświadczenia wpisane w bliską relację dwojga ludzi - ledwie wyczuwalne poruszenia i głębokie wstrząsy, oddalenia i spotkania. To wiersze pisane z perspektywy uważnego obserwatora prywatnych zdarzeń, czułego na subtelne zmiany nastroju i emocji. Przyglądając się cudzym śladom w swoim życiu, bohater tych wierszy zachowuje w pamięci miejsca wspólne, wykrywa rysy i pęknięcia, notuje własne uczucia.
Jasek widzi (i opisuje) wagę spraw drobnych. Jego wiersze nie uciekają od codziennych przeżyć, zwykłych gestów, rozmów przy stole. Podpatrują codzienne życie rzeczy, znajdując właściwą miarę dla drobiazgów. To, co najważniejsze, wydarza się tu, w prozaicznej scenerii - w pokoju, kuchni, na ulicy. W oszczędnej formie, bez emfatycznych fraz, Jasek pisze o bliskości i tęsknocie, miłości, spełnieniu i utracie.

PIOTR JASEK - poeta, prozaik, scenarzysta, czasami także autor tekstów piosenek. Studiował filozofię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i scenariopisarstwo w PWSFTviT w Łodzi. Publikował m.in. w "BruLionie", "Nowym Nurcie", "Regionach" i "Zeszytach Literackich". Autor tomu wierszy "Niewieżowce" (2003) i zbioru opowiadań "Data ważności" (2001). Laureat konkursów literackich i scenariuszowych. Po długiej przerwie spowodowanej... życiem wraca do literatury z nową książką poetycką - "uważam że cię kocham".

Spotkanie poprowadzi Piotr Śliwiński.

Bilety: 2 zł.

Bilety dostępne w:

Zobacz www.facebook.com/events/2203916703047443/