Kultura w Poznaniu

Kalendarium

plakat

Tegoroczne lato #NaWolnym rozpocznie się 14 lipca (dla dzieci) i 15 lipca (dla dorosłych). Na początek na poznaniaków czekają projekcje filmowe. W tym roku podzielono je na dwa cykle. Filmy wyświetlane będą od poniedziałku do czwartku, o godz. 21:00 bądź  21:30.

- W pierwszym z nich będziemy mogli zobaczyć filmy mówiące o amerykańskich przedmieściach, czyli tym, co fascynuje filmowców od lat - mówi Małgorzata Kempa, dyrektor Estrady Poznańskiej. - Drugi cykl: "Pół człowiek, pół legenda" poświęcony będzie wielkim aktorom. Filmy wyświetlane będą od poniedziałku do czwartku.

Pierwszym filmem, który będzie można zobaczyć na dziedzińcu Urzędu Miasta  15  lipca, jest "The Florida Project" - obraz Seana Bakera entuzjastycznie przyjęty na festiwalu w Cannes
i wyróżniony przez American Film Institute jako jeden z 10 najlepszych filmów 2017 roku.

Poznaniacy będą mogli obejrzeć również "Pokój" Lenny'ego Abrahamsona - dramat, dzięki któremu Brie Larson otrzymała Oscara w kategorii najlepszej aktorki pierwszoplanowej;
a także "Amerykańską sielankę" - film na podstawie powieści Philipa Rotha, będący debiutem reżyserskim Ewana McGregora. Cykl zakończy "Suburbicon" - amerykańska komedia kryminalna z 2017 roku w reżyserii George'a Clooneya, która była nominowana do Złotego Lwa na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

W poniedziałek, 22 lipca, rozpocznie się kolejny cykl filmowy: "Pół człowiek, pół legenda", podczas którego będzie można zobaczyć wybitne role znanych aktorów.  Zainauguruje go projekcja filmu "Manglehorn" -  Al Pacino wciela się w nim w ślusarza, samotnego dziwaka, który stara się pogodzić z przeszłością po tym, jak porzucił kobietę swoich marzeń. Dzień później na Wolnym Dziedzińcu będzie można obejrzeć "Człowieka, który zabił Don Kichota", produkcję Terry'ego Gilliama uznawaną za najbardziej pechowy film wszech czasów. Wyświetlona zostanie również "Młodość" Paola Sorrentino, która zdobyła nagrodę za Najlepszy Europejski Film Roku 2015 oraz "Gentleman z rewolwerem" -  amerykańska komedia kryminalna z 2018 roku, w której główne role zagrali Robert Redford i Sissy Spacek.

Bilety 1 zł dostępne w Kinie Muza oraz Domu Tramwajarza. Będzie można również zdobyć bezpośrednio przed wydarzeniem na dziedzińcu.

Program na lipiec

Zobacz www.nawolnym.poznan.pl/