Kultura w Poznaniu

Kalendarium

fotografia

Wystawa polskiej fotografki Agnieszki Rayss - Do broni

26.06 – 11.07.2019

Wystawa "Do broni" fotografki Agnieszki Rayssjest  prezentacją pracy doktorskiej zrealizowanej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. 

W projekcie "Do broni" Agnieszka Rayss odwołuje się do rekonstrukcji historycznych, szczególnie rekonstrukcji XX-wiecznych wojen, które ze zjawiska niszowego stały się w ostatnich latach nowym modelem zachowań kulturowych. Autorka odnosi się bezpośrednio do działalności współczesnych grup rekonstrukcyjnych, tworząc filmy i fotografie z pól odtwarzanych bitew i historycznych miejsc, nawiązując estetyką do malarstwa batalistycznego.  Obraz odtwarzanych wydarzeń traktuje jak twórczą materię dla swoich działań artystycznych, a samych uczestników jak bohaterów tworzonych przez siebie obrazów. Rayss stawia pytanie o cel rekonstrukcji wydarzeń historycznych, szczególnie tych związanych z przebiegiem wojen oraz o kreowane w ten sposób postawy patriotyczne. Autorka gra z tradycją, zadaje pytania o żywotność wzorców obrazowych obecnych w kulturze i ich udział w utrwalaniu tradycyjnych modeli patriotyzmu.

  • Wernisaż: 26/06/2019 (śr.) - godz. 19 (ze względu na upał możliwe przesunięcie wernisażu na godz. 20) - prosimy śledzić wydarzenie na FB
  • Spotkanie autorskie: 11/07/2019 (czw.) - godz. 19

Wystawa otwarta wt, śr, czw, pt 17-20 oraz sb 14-17.

_
opr.LT

Plakat