Kultura w Poznaniu

Kalendarium

plakat

Ani słowa bez nas: donGURALesko rapuje Snydera - koncert i premiera audiobooka

2019-06-02 ( niedziela )
20:30
pl. Wolności, Poznań

Fundacja Malta zaprasza do dialogu profesora Timothy'ego Snydera oraz rapera donGURALesko. Na placu Wolności w Poznaniu 2 czerwca odbędzie się koncert "Ani słowa bez nas" oraz premiera online audiobooka "O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku". Wszystko po to, aby szerzyć wartości europejskie - demokrację, wolność słowa, odpowiedzialność obywatelską - wśród młodego pokolenia Polaków. Akcji towarzyszą debaty i premiera teledysku do utworu "20" donGURALesko.

Przed nami piętnasta rocznica wejścia do wspólnoty europejskiej, 26 maja odbędą się wybory do Europarlamentu. 4 czerwca mija 30 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu RP. Jesienią, Polacy po raz kolejny będą mogli zagłosować na swoich przedstawicieli w Parlamencie Rzeczpospolitej Polskiej. To wiele okazji, aby głośno mówić o potrzebie głosowania. "Weź odpowiedzialność za oblicze świata", "Wspieraj słuszne sprawy" - lekcje, których udziela nam Timothy Snyder stanowią memento dla współczesnego świata. To dobry moment, aby pokazać, jakie znaczenie ma udział w absolutnie każdych wyborach.
Raper donGURALesko, na zaproszenie Fundacji Malta, przygotował specjalny utwór zatytułowany "20" na podstawie eseju profesora Snydera "O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku", w której historyk charakteryzuje początki ustrojów totalitarnych, ich genezę i towarzyszące jej nastroje społeczne. Utworowi towarzyszyć będzie teledysk, w którym - poza donGURALesko - występuje również profesor Snyder. Premiera klipu odbędzie się 18 maja na placu Wolności podczas poznańskiej Nocy Muzeów. Raper nagrał także "O tyranii" w formie audiobooka, który Fundacja Malta udostępnia bezpłatnie do ściągnięcia w dniu koncertu. Utwór "20" ukaże się na najnowszej płycie "Latające ryby".

Finałem społecznej akcji będzie koncert donGURALesko 2 czerwca o g. 20:30 na placu Wolności wraz z premierą audiobooka "O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku" na stronach internetowych www.wyborcza.pl oraz www.malta-festival.pl (do pobrania za darmo). W tym samym czasie na budynku Arkadii w Poznaniu rozbłyśnie neon z napisem "Wolność". 2 czerwca odbędzie się także debata "O potrzebie utopii" w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu z udziałem m.in. Piotra Burasa, eksperta ds. europejskich oraz donGURALesko.

Każde społeczeństwo ponosi odpowiedzialność za swoje decyzje. Muzyczne lekcje donGURALesko i Snydera mają przypomnieć obywatelom w każdym wieku, że warto głosować. Stańmy murem za słowami profesora "Wolni jesteśmy tylko wtedy, gdy sami decydujemy o tym, kiedy jesteśmy widoczni, a kiedy nas nie widać. (...) Póki możesz, głosuj w wyborach lokalnych i ogólnokrajowych".

Projekt finansowany jest ze źródeł Urzędu Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu i Starostwa Powiatowego w Poznaniu.
Projekt "Ani słowa bez nas" jest częścią obchodów 30-lecia obrad Okrągłego Stołu i wolnych wyborów w Polsce w ramach Święta Wolności i Solidarności 1-11 czerwca 2019 r.

Zobacz www.facebook.com/events/2304293789592245/