Kultura w Poznaniu

Kalendarium

a

Koncert zespołu Strachy na Lachy

29.03.2019
19:00

Strachy Na Lachy to zespół powołany w 2001 roku przez Grabaża i Kozaka, założycieli Pidżamy Porno. W 2003 roku grupa podpisała kontrakt z niezależną wytwórnią fonograficzną SP Records. W grudniu tego samego roku ukazała się debiutancka płyta "Strachy Na Lachy". W styczniu 2005 roku zespół rozpoczął pracę nad albumem "Piła Tango". Pierwszym singlem z krążka był utwór "Dzień Dobry, Kocham Cię", który do tej pory pozostaje najbardziej rozpoznawalnym singlem SnL. 

Wiosną 2006 roku zapadła decyzja o podjęciu prac nad projektem "Kaczmarski" - zamierzeniem grupy była próba zmierzenia się z piosenkami, do których słowa napisał jeden z najsłynniejszych polskich bardów - Jacek Kaczmarski. Grabaż nazywa projekt "Zakazane piosenki". Grupa na długie miesiące 2007 roku zamyka się w swojej pilskiej sali prób, gdzie bierze na warsztat blisko 30 nowych utworów. Wiosną zapada decyzja o pracy nad dwiema płytami: pierwszą, "Autor" z piosenkami Jacka Kaczmarskiego, drugą z "Zakazanymi piosenkami". Płyta "Autor" odniosła wielki sukces - niejako na przekór spodziewającym się srogich batów muzykom - krytycy oceniali płytę w samych superlatywach. Owocem tych pochlebnych recenzji był Paszport Polityki dla Grabaża.

1 czerwca 2009 roku grupa rozpoczęła nagrywanie swojego piątego albumu, "Dodekafonia". Pierwszym singlem z "Dodekafonii" była piosenka "Żyję w kraju". Utwór został wybrany na singiel trochę na przekór ogólnie przyjętym zasadom - z uwagi na morze wulgaryzmów, które pojawia się w utworze zespół był przekonany, że popularność osiągnie on jedynie w sieci, więc tym większe było zdziwienie, kiedy ochoczo podchwyciły go stacje radiowe, czyniąc jednym z singli roku. Po płycie "!TO!" na kolejne, premierowe piosenki Grabaża przyszło czekać blisko cztery lata. 29 września 2017 roku ukazał się szósty, i do tej pory ostatni studyjny album grupy - "Przechodzień o wschodzie". Muzyka z tej płyty klimatem nawiązuje do pierwszego wydawnictwa. Dużo melodycznych, tanecznych rytmów oraz akustycznych brzmień składa się na termin "stoppop", którym zespół charakteryzuje muzykę z "Przechodnia". W przypadku tego albumu grupa po raz pierwszy w swej karierze powierzyła prace nad finalnym kształtem komuś z zewnątrz. Pierwszym singlem z płyty była piosenka "Twoje motylki". Utwór był piosenką dnia w Trójce, wszedł również do głównego notowania trójkowej listy przebojów. Drugim singlem, który ukazał się 11 września 2017 roku jest piosenka "Co się z nami stało".

Bilety w cenie 65 zł.

_
opr.LT

Bilety dostępne w: