Kultura w Poznaniu

Kalendarium

x

Curko moja ogłoś to - spektakl

2019-03-29 ( piątek )
Scena Robocza, ul. Grunwaldzka 22 (IV piętro)

Spotkanie podczas wernisażu wystawy malarki naiwnej Marii Wnęk staje się przyczynkiem do rozważań na temat relacji społecznych i postrzegania osób z marginesu. Aktorka przyjmuje rolę muzyka, który przy gramofonie poruszającym wielobarwny teatr cieni, odgrywa szum galerii, rozmowy oglądających oraz kolejne obrazy autorki. Dzieła plastyczne zostają przełożone na utwory muzyczne, a Maria Wnęk przemawia ze swoich rewersów w niegramatycznych, dziecinnych monologach pisanych z potrzeby, z chęci podzielenia się bólem czy przeżyciem religijnym. Spektakl stara się zmierzyć z problemem autentyzmu emocji i formalizacji relacji społecznych. Czy ludzie przystający do powszechnie ustalonych norm mają dla swoich jurodiwych współczucie i rzeczywiste pragnienie spotkania czy tylko pogardę pomieszaną z ciekawością? Muzyczna wyprawa w świat sztuki, szaleństwa i skostniałych przekonań - czyich?

"A teraz przemówi Maria Wnęk ze swoich obrazów jak monety dwustronnych. Obrazów namalowanych na dużych papirach, bo na małych nie miała zadowolenia. Na dykcie, siedzisku krzesła, foliówce, torbie z tworzywa sztucznego, kartonie i tym, co było pod ręką, co można było znaleźć na śmietniku. Z obrazów namalowanych farbami z darów dla osób nie całkiem w porządku, niezbyt zrównoważonych i nieprzystosowanych. Przekaże informacje z samej góry, choć wątpliwe i  nikt do serca ich sobie nie wziął - tych naglących wiadomości od Marii Wnęk, malarki słynnej po całym świecie albo i nie."

 Scenariusz powstał na motywach obrazów Marii Wnęk z kolekcji Bolesława i Liny Nawrockich oraz Leszka Macaka. Spektakl zrealizowany w ramach programu "Kultugranty" przy wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Spektakl nagrodzony GRAND PRIX w Konkursie The Best OFF 2018.

Nagroda za spektakl i za osobowość na Festiwalu OFTeN w Ostrowie Wielkopolskim.

Nagroda dla najlepszej aktorki na Koszalińskich Spotkaniach Młodych m-teatr.

Performens i scenariusz: Magdalena Drab

Muzyka i konsultacja reżyserska: Albert Pyśk

Bilety - 15 zł.

opr.sw

Bilety dostępne w:

Zobacz www.scenarobocza.pl/