Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Logo cyklu Gramy u Siebie.

Gramy u Siebie koncert finałowy Niesamowita Sprawa i Lunatycy Martwej Dyskoteki

2021-10-01 ( piątek )
19:00
CK Zamek, Sala Wielka, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Niesamowita Sprawa
Tak reklamują swój koncert "Życie daje człowiekowi w dupę, bez dwóch zdań. Zimne piwo z kumplami w piątek należy się jak psu zupa. Ale chciałoby się czegoś jeszcze. Czegoś prostego, ale nie
prostackiego, szczerego, ale nie chamskiego, radosnego, nie głupawego, czegoś co rozciągnie skrzywiony pysk w uśmiechu. Zwykłej cholernej piosenki. I to jest coś co akurat mamy, mamy tego dużo i chętnie się podzielimy".
Niesamowita Sprawa powstała kilka lat temu jako spontaniczny duet uliczny wykonujący autorskie piosenki Iskry na rynkach i deptakach Poznania. W zamyśle jednorazowy wygłup spotkał się z bardzo przychylnym odbiorem wśród przypadkowych przechodniów, szybko pojawiły się propozycje występów w knajpach, a nawet na lokalnym festiwalu, co zmotywowało zespół do kontynuowania i rozwoju działalności. Stopniowo skład grupy powiększał się i zmieniał ostatecznie przyjmując postać kwintetu opartego na brzmieniu kontrabasu, gitary akustycznej, mandoliny, skrzypiec i zestawu perkusyjnego. Aranżacje piosenek stały się bogatsze i bardziej dynamiczne, ale wciąż rdzeniem koncepcji jest akustyczna prostota muzyki ulicznej. W ciągu kilku lat działalności zespół zagrał ponad sto koncertów w przeróżnych miejscach, od punkowych squotów, przez knajpy i kluby po występy na dużych scenach.
Skład zespołu:

  • Michał Iskra - wokal, gitara;
  • Boguś Tuliński - mandolina;
  • Marcin Bąkowski - perkusja;
  • Marcin Płoński - skrzypce;
  • Sebastian Zimowski - kontrabas

Lunatycy Martwej Dyskoteki to najnowsza (zimna!) fala polskiego rocka. Mimo, że poznańscy muzycy spotykają się z porównaniami - od Brygady Kryzys, przez Kult i Siekierę, aż po Republikę - zespół konsekwentnie wypracowuje własne brzmienie. Na koncertach usłyszymy melodyjną gitarę prowadzącą, przełamaną przez oniryczne brzmienia drugiego gitarzysty, operującego na zmodyfikowanym ośmiostrunowym instrumencie. Dodajmy do tego świetnie pracującą sekcję rytmiczną - bujające rytmy perkusji i niemal dancingowe partie basu, skontrastowane z charakterystycznym głosem wyśpiewującym o największych problemach współczesności, dają poruszający efekt. Filozofujący (z wykształcenia) wokalista bezlitośnie opisuje dzisiejszy świat nie udając nawet, że ma dla nas receptę. Założyciele grupy opowiadają, że celem jest wspólne odreagowywanie zbiorowych traum, których doświadczamy w dobie globalnego kryzysu. W ten sposób też zaplanowane są występy grupy. Dramaturgia jest zbudowana tak, by dawkować napięcie. Aż do rozwiązania. Tu nie ma miejsca na zwyczajne odgrywanie piosenek; koncerty Lunatyków Martwej Dyskoteki to połączenie szamańskiego seansu ze zbiorową terapią i happeningiem. Jedno jest pewne - to nie jest tylko muzyka do gibania.
L.M.D. - to debiutancka płyta poznańskiego zespołu Lunatycy Martwej Dyskoteki.
Zespół Lunatycy Martwej Dyskoteki tworzą

  • Iwo Greczko (głos, taniec),
  • Kacper Kot (perkusja, instrumenty perkusyjne),
  • Tomasz Sojka (gitara rytmiczna),
  • Igor Stobiecki (gitara basowa, przyśpiewki),
  • Jakub Walczak (gitara prowadząca).

Skład powstał w 2018 i przez trzy lata systematycznie dopracowywał brzmienie, aby zaskoczyć nas oryginalną i w pełni konsekwentną propozycją muzyczną.

_

Bilety w cenie 25 zł.

Bilety dostępne w: