Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Na tle zdjęcia popychaczy w mechaniźmie organów widnieje biały napis Ladegast po zmroku online, Fara Poznańska.

Koncert w ramach cyklu Ladegast po zmroku

2020-08-14 ( piątek )
21:00
Fara Poznańska, ul. Klasztorna 11, Poznań

Muzyka organowa Jana Sebastiana Bacha i opowieść o tym co łączy romantyczne organy Ladegasta z wcześniejszymi organami barokowymi... A także prezentacja mechaniki organów, czyli jak dochodzi do powstania dźwięku w organach mechanicznych...

Zbudowane przez Friedricha Ladegasta w 1876 roku organy pięknie wypełniają dźwiękiem Farę Poznańską, a ich zdobny prospekt idealnie wpisał się w barokową architekturę świątyni. Zazwyczaj jednak dla słuchacza są one bardzo odległe - jednak w tych wyjątkowych spotkaniach instrument jest na wyciągnięcie ręki.
LADEGAST PO ZMROKU to cykl 4 koncertów online, zbliżający organy i artystę - zazwyczaj skrytych na emporze chórowej - do odbiorcy (w edycjach "na żywo" miejsca pod szafą organową starczyło zaledwie dla 50 osób). Robert Napieralski - absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej, organista Fary, znający instrument od najmniejszej do największej piszczałki, wprowadzi słuchacza na emporę chórową i zaprezentuje pełną paletę brzmień w różnorodnym repertuarze, tajemnice powstania i szczegóły budowy tego zabytkowego instrumentu. Dopełnieniem dla muzyki jest wirtualna wycieczka do wnętrza instrumentu wraz z organistą.

Wydarzenie jest sfinansowane w ramach projektu "Kultura w sieci" Narodowego Centrum Kultury.

Wydarzenie online w Facebook Live.

_
opr.LT