Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner promujący wydarzenie.

Kwalifikujący do Oscara® Animator to jeden z największych festiwali filmów animowanych w tej części Europy. Na każdej edycji prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym: konkursy, retrospektywy, przeglądy tematyczne i premiery. Od 2017 roku Animator jest festiwalem kwalifikującym do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar®. Animowany film krótkometrażowy, który otrzyma Grand Prix Festiwalu ma ułatwioną drogę do wymarzonej Oscarowej® nominacji. 17. MFFA Animator odbędzie się w Poznaniu w dniach 25-30 czerwca 2024 roku.  

W tym roku Festiwal Animator patrzy w stronę sztucznej inteligencji i twórczości, która zaczęła powstawać przy jej udziale. W sekcji pod hasłem SZTUCZNA INTUICJA z ponad setki wysłanych zgłoszeń, zobaczymy filmy, które poruszają temat wpływu narzędzi AI na twórczość i bliskie relacje. Animator otworzy także przestrzeń do dyskusji nad zmianą rozumienia pojęcia tożsamości człowieka jako jedynego gwaranta twórczej inwencji.

Będąc świadkami rozwoju narzędzi sztucznej inteligencji i jej rosnącego wpływu na nasze otoczenie, Festiwal Animator zaprosił ją do współpracy przy tegorocznej identyfikacji. Tworzenia projektów przy współudziale AI podjął się Jakub de Barbaro - niezależny projektant, współpracujący do tej pory z takimi instytucjami jak: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, berlińskim Sternberg Press, Mousse Publishing w Mediolanie czy T4ex w Nowym Jorku. De Barbaro w swojej praktyce stara się skupiać na pozakomercyjnych funkcjach projektowania, a swoją pracę traktuje jako narzędzie budujące wrażliwość, formujące postawy i zachowania społeczne. Ważny jest dla niego aspekt ekologii cyfrowej, stąd stale współpracuje z Digital Ecology Institute. 

Program festiwalu

Informacje o biletach

akt.sw

Baner

Zobacz www.animator-festiwal.com