Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i data.

Jest impreza! Święta i świętowanie w dawnych czasach - wystawa czasowa w ramach cyklu Bliskie spotkania z...

13.09 – 30.11.2024

Jakie były w przeszłości okazje do świętowania? Które ze zwyczajów przetrwały do dziś? Kiedy w odwiedziny przybywali zmarli i po co duchom mak? Dlaczego dzień święty najlepiej święcić winem? Co wspólnego z najważniejszymi świętami miały ogień i woda?

Na najnowszej wystawie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu idea świętowania przyświeca każdemu z przybyłych gości! Szczególnych okazji było w przeszłości naprawdę sporo, a tradycja ta wydaje się tak stara, jak sama ludzkość. Dużym wyzwaniem dla archeologów jest próba odtworzenia dawnych uroczystości, zwłaszcza w przypadku czasów i miejsc, dla których nie dysponujemy źródłami pisanymi.

W sukurs przychodzi archeologia! Dlatego na wystawie ujrzymy przedmioty o przeróżnej funkcji i proweniencji. Znajdą się tam kafle z pieców, fragmenty ceramiki, rekonstrukcje instrumentów muzycznych i wiele odniesień do pomagających w świętowaniu artefaktów z całego świata!

Przy rekonstrukcji dawnych obrzędów można także wspomóc się analogiami etnograficznymi. Porównujemy wtedy ślady  pozostawione przez ludzi żyjących w pradziejach do zwyczajów kultywowanych przez współczesne społeczeństwa tradycyjne. Te od wieków żyją na swój własny sposób, pomimo styczności z teraźniejszą kulturą.

Kuratorką ekspozycji jest mgr Magdalena Felis z Działu Wystaw i Edukacji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Ekspozycja była wcześniej prezentowana na Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą w czerwcu 2024 roku.

Wystawę można zwiedzać po zakupieniu biletu wstępu na wszystkie ekspozycje MAP, od 13 września do 30 listopada 2024.

Muzeum czynne:

  • wtorek-czwartek 9:00-16:00
  • piątek 10:00-17:00
  • sobota 11:00-18:00 - w soboty całe Muzeum Archeologiczne na Wodnej 27 w Poznaniu zwiedzane zawsze za darmo!
  • niedziela 12:00-16:00

Bilety w podstawowych wariantach: 10/15 zł (ulgowy/normalny) i 15/25 zł (bilet łączony Pałac Górkow i Genius Loci - ulgowy/normalny). W soboty wstęp darmowy na wszystkie ekspozycje MAP

Baner