Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i data.

Wystawa czasowa - Solidarność do wojska. Obozy wojskowe jako forma dotkliwej represji przeciw członkom Solidarności

20.08 – 07.11.2024

Ekspozycja przybliża wątek wojskowych obozów internowania, które były narzędziem służącym do zwalczania opozycji demokratycznej w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Wystawa ukazuje sceny z poboru wojskowego oraz życie codzienne działaczy Solidarności. Zostały one narysowane przez uznanego grafika Andrzeja Graniaka. "Solidarność do wojska..." nie zawiera oryginalnych zdjęć, ponieważ fotografowanie obiektów wojskowych w okresie PRL było zabronione.

Wykorzystanie wojska do izolacji działaczy Solidarności jest tematem mało znanym. Gdy mówimy o internowaniu, najczęściej stają nam przed oczyma ośrodki przygotowane na wprowadzenie stanu wojennego. Mamy też dość powszechną świadomość, że działacze związkowi byli zamykani w aresztach lub więzieniach. Rzadko natomiast słyszymy o wojskowych obozach internowania.

Okoliczności
Po wprowadzeniu przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku rozpoczęły się masowe aresztowania działaczy Solidarności. Jedną z form represji wobec przedstawicieli opozycji demokratycznej były wojskowe obozy internowania.

Obowiązkowy pobór trwał krótko - od 5 listopada 1982 roku do 3 lutego 1983 roku. Według różnych szacunków, w tym czasie do koszar trafiło około 1700 osób związanych z Solidarnością.

Na skutek poboru jedna osoba straciła życie, a wielu innych działaczy Solidarności utraciło zdrowie. Cierpienia i obrażenia, jakich doznali podczas służby wojskowej, przełożyły się na ich stan psychiczny, często na całe życie. Po przemianach ustrojowych tak zwani rezerwiści przez wiele lat walczyli o uznanie za osoby represjonowane. Te działania trwały ponad 20 lat.

Organizator wystawy: Instytut Dziedzictwa Solidarności
IDS został powołany na mocy umowy podpisanej 31 sierpnia 2019 roku. Jest państwową instytucją kultury współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Misją IDS jest popularyzacja fenomenu i znaczenia NSZZ "Solidarność" oraz ruchu społecznego Solidarność w Polsce i na arenie międzynarodowej.

Bilety na wystawę dostępne w kasie.

Plakat