Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i data.

Między Bogami a Demonami. Magiczna Wyspa Bali - wystawa

01.02 – 15.06.2024

Bali to jedna z kilkunastu tysięcy wysp wchodzących w skład Indonezji. Na skrawku ziemi obejmującym powierzchnię zaledwie 5,6 tys. km2 znajdują się ogromnie zróżnicowane krajobrazy. Nie brakuje tu piaszczystych plaż ani krystalicznie czystej wody Oceanu Indyjskiego, soczystej zieleni lasów tropikalnych, a także surowych wulkanicznych szczytów dumnie panujących nad rozległymi tarasami pól ryżowych. Balijczycy mieszkają w kilku większych aglomeracjach miejskich oraz licznych urokliwych małych osadach rozrzuconych po wyspie. Lokalne targowiska wabią przybyszów feerią barw i bogactwem zapachów, a orientalna architektura przyciąga tych, którzy pragną wytchnienia i chwili zadumy. Rytm życia mieszkańców wyznacza natomiast religia. Ponad 20 tys. świątyń zlokalizowanych na wyspie oraz codzienne rytuały praktykowane przez Balijczyków nie na darmo dały jej miano Wyspy Bogów.

Adam Szklarek: "Na wystawie chcemy wyczarować atmosferę magicznej krainy, w której zawsze jest dobra pogoda, bujna zieleń oplata budynki, a egzotyczne rośliny są bardziej okazałe niż gdzie indziej. Miejsca, w którym jest wszystko, czego oczekujemy, wybierając się w strefę równikową. Dodatkowo wokół unosi się zapach kadzidełka pomieszanego z aromatem egzotycznych przypraw, a w gęstwinie pnączy często towarzyszy nam poczucie magii i tajemniczości...
I jak w filmie z Hollywood, choć oparte na faktach, dla dobra bohaterów wszystkie wydarzenia, imiona i sytuacje zostały zmyślone."

Stereofotografie wykonał Adam Szklarek, natomiast tekst wystawy opracowała Agnieszka Spiechowicz.

Adam Szklarek - operator kamery, fotograf, droniarz, dźwiękowiec, stolarz. Współautor mniejszych i większych form dokumentalnych. Autor warsztatów dla dzieci (nawet raz w Afryce). Współtwórca (od strony wizualnej) fundacji Sięgnij NIEBA. Amator podróży, bo chyba nie podróżnik.
PS
I też raz wszedł zimą do Bałtyku.

Agnieszka Spiechowicz - graficzka, polonistka, autorka przewodników. Cicha obserwatorka rzeczywistości. Amatorka niekończących się wędrówek po beskidzkich bezdrożach i kąpieli w przeręblu, lubiąca znać spotykane na szlakach rośliny. Podróżniczka do miejsc nieoczywistych, ale niegardząca też tymi najbliższymi, na odległość wzroku. Aby dokończyć książkę, regularnie zarywa noce i w dzień czuje się dekadencko. W pracy łączy technologię z humanistyką, pomagając spełniać marzenia o idealnych podróżach.

Wstęp na wystawę w cenie: 6 zł (normalny), 3 zł (ulgowy), 12 zł (rodzinny), 25 zł (grupowy pow. 10 osób).

Plakat