Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Logo Centrum Szyfrów Enigma.

Henryk Zygalski w Poznaniu

02.04 – 30.06.2024

Centrum Szyfrów Enigma zaprasza do obejrzenia wyboru zdjęć i dokumentów "Henryk Zygalski w Poznaniu", prezentujących poznański rozdział życia kryptologa Henryka Zygalskiego, jednego z pogromców Enigmy, w latach 1908-1939. Zygalski urodził się w momencie, gdy Poznań był jeszcze miastem w granicach Cesarstwa Niemieckiego. Dorastał, dojrzewał i osiągnął dorosłość już w wolnym Poznaniu, w okresie międzywojennym. Na wystawie Centrum prezentujemy miejsca, które były ważne w jego życiu: kamienicę, w której przyszedł na świat, szkoły, do których uczęszczał, gmach Uniwersytetu Poznańskiego, w którym zdobył wyższe wykształcenie matematyczne, czy wreszcie budynek Intendentury Pruskiej, w którym po raz pierwszy zmierzył się z wrogimi szyframi.

Wybór zdjęć i dokumentów "Henryk Zygalski w Poznaniu" eksponowany jest w godzinach otwarcia Centrum. Zwiedzanie w ramach biletu na ekspozycję główną Centrum Szyfrów Enigma.

_________

Godziny otwarcia:

  • Poniedziałek - zamknięte
  • Wtorek-Piątek - 9:00-17:00 (ostatnie wejście na ekspozycję jest o godz. 16:00)
  • Sobota-Niedziela - 10:00-18:00 (ostatnie wejście na ekspozycję jest o godz. 17:00) 

Centrum Szyfrów Enigma opowiada prawdziwą historię złamania szyfru Enigmy i pokazuje Polaków stojących za tym sukcesem. Ta historia zaczęła się właśnie w Poznaniu!

Centrum Szyfrów Enigma pokazuje istotę Enigmy - sztukę szyfrowania i kodowania oraz doskonałą współpracę genialnych polskich matematyków. Podkreślamy potęgę umysłu, znaczenie odwagi i moc pracy zespołowej.
Wystawa w Centrum Szyfrów Enigma składa się z dwóch głównych części. W pierwszej
- przejdziesz szybki kurs szyfrów, podobny do tego w którym wzięli udział poznańscy kryptolodzy w 1929 roku. Poznasz historię szyfrowania wiadomości od czasów starożytnych aż po erę nowoczesnych komputerów. Spróbujesz swoich sił, rozwiązując zagadki przeszłości i rozszyfrowując ukryte wiadomości.

W drugiej części - poznasz historię złamania szyfru Enigmy przez trójkę genialnych polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego.

Zobaczysz m.in. płachty, bomby i cyklometr - odkrycia kryptologów, które pomogły pokonać Enigmę. Dowiesz się jak praca matematyków zapoczątkowała rewolucję cyfrową.