Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i zdjęcie artystów.

Koncert SLS. VOL. 61 - Jonas Engel / Asger Thomsen

23.05.2024
20:00

Koncert w ramach cyklu "Spontaneous Live Series", organizowanego przez Dragon Social Club oraz Trybunę Muzyki Spontanicznej.

Koncert młodych gniewnych europejskiej sceny muzyki improwizowanej - niemieckiego saksofonisty, klarnecisty i trębacza Jonasa Engela oraz duńskiego kontrabasisty Asgera Thomsena. To niebywale kreatywni muzycy, dla których akustyczny instrument jest jedynie pretekstem do budowania świata dźwięków niezwykłych, czasami jedynych w swoim rodzaju. W ich wypadku określenie "techniki rozszerzone" mówi naprawdę niewiele. To artyści, którzy do nieograniczonej dźwiękowej wyobraźni dodają rzecz krytycznie wartościową - umiejętność kreowania zwartej, logicznej i przemyślanej dramaturgii.

Jonas i Asger równie precyzyjni i twórczy są w werbalnym opisie sztuki, jaką uprawiają. Jak sami twierdzą "opierając się na swobodnych improwizacjach strumienia świadomości, skupiając się na nieziemskich dźwiękach i fragmentarycznych gestach, duet łączy siły, by badać zewnętrzne granice akustycznego potencjału tradycyjnego instrumentarium poprzez samodzielnie opracowaną technikę wykonawczą".

Dodajmy, iż Niemiec i Duńczyk w 2023 roku wydali swój debiutancki album "Kölschner", a latem 2024 roku wydadzą kolejny, zatytułowany "Brutage", nagrany podczas tras koncertowych po Niemczech, Francji i Hiszpanii.

"Kölschner podkreśla metodę głębokiego słuchania Engela i Thomsena oraz przemyślany sposób, w jaki stali się jedną całością dźwiękową, delikatną, tajemniczą i urzekającą" - Eyal Hareuveni, salt-peanuts.eu

Jonas i Asger mają także w dorobku doskonałą płytę nagraną w trio z włoskim gitarzystą Andreą Bazzicalupo, a wydaną w tym roku w angielskim Shrike Records.

Jonas Engel: saksofon altowy, klarnet, modyfikowana trąbka kieszonkowa
Asger Thomsen: kontrabas

BIO:
Asger Thomsen, to basista i kompozytor mieszkający w Kopenhadze. Zajmuje się przede wszystkim współczesną muzyką improwizowaną. Dzięki fizycznemu, zorientowanemu na szczegóły podejściu do procesu muzykowania i bogatej palecie dźwięków - często wzmacnianej przez zastosowanie niekonwencjonalnych technik rozszerzonych, w swojej muzyce dąży do kontrastu i dynamicznego ruchu do przodu. Thomsen dał się poznać jako wszechstronny improwizator nie tylko na scenie kopenhaskiej, ale także w Europie i na świecie. Prowadzi lub współprowadzi projekty takie, jak Litterjug, Rhizom, Rigodon, Autolytic, The Moms oraz własny projekt solowy.
"Thomsen ma silny instynkt tworzenia struktury, która zapewnia kierunek i spójność, nawet w najbardziej swobodnych momentach muzyki". - Bill Meyer, DownbeatJonas Engel jest aktywnym improwizatorem i kompozytorem na młodej europejskiej scenie muzyki kreatywnej. Jego prace i projekty oscylują pomiędzy akustyczną muzyką noise (Solo, Our Hearts As Thieves), elektroniczną muzyką progresywną i kreatywnym jazzem (OWN YOUR BONES, Just Another Foundry). Nieustannie poszukuje wszelkich technik i rozszerzeń instrumentów, aby uzyskać dźwięk i ciszę. Jonas mieszka w Kolonii i Kopenhadze, gdzie obok własnych zespołów aktywnie uczestniczy w lokalnej scenie muzycznej jako sideman lub współlider w kilku projektach.
Trasy koncertowe i rezydencje artystyczne zaprowadziły go do Ameryki Północnej i Południowej, większości krajów Europy i Bliskiego Wschodu, Chin, Wietnamu, Korei Południowej i Indonezji. Jonas jest stypendystą DAAD, Idella Fondation i Dörken Stiftung oraz laureatem Young German Jazz Award, European Tremplin Jazz Award i Maastricht Jazz Award. Studiował w HfMT Köln i RMC Copenhagen.

Bilety:
Przedsprzedaż - 35 zł
Na bramce w dniu koncertu - 45 zł
Ulgowy przedsprzedaż (studenci / uczniowie / 60+) - 25 zł*
Ulgowy na bramce w dniu koncertu (studenci / uczniowie / 60+) - 35 zł

* po okazaniu ważnej legitymacji studenckiej, legitymacji uczniowskiej lub dowodu osobistego w przypadku 60+

Kup bezpośrednio:

Baner