Kultura w Poznaniu

Kalendarium

rysunek budynku szkoły realnej przy ulicy Strzeleckiej 11

Wystawa "Szkoła realna, szkoła otwarta. Gotthilf Berger i jego dziedzictwo w przestrzeni Poznania"

22.05 – 30.09.2024
08:30

Wystawa dedykowana Gotthilfowi Bergerowi, fundatorowi budynku dawnej Szkoły Realnej przy ul. Strzeleckiej 11 w Poznaniu, w którym nadal mieszczą się placówki edukacyjne, kontynuujące odważną wizję "bergerowskiej szkoły otwartej". Przypadająca w bieżącym roku 230 rocznica urodzin oraz 150 rocznica śmierci Gotthilfa Bergera, jest doskonałą okazją, aby przybliżyć mieszkańcom Poznania postać, zasługi i niezwykle odważną, jak na owe czasy, wizję edukacji, propagowaną przez tego XVIII wiecznego społecznika i filantropa miejskiego.

Okazja ta stała się pretekstem dla Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Otwarte Drzwi", Fundacji VREXEL oraz Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, do zorganizowania w budynku przy ul. Strzeleckiej 11 wystawy pt. "Szkoła realna, szkoła otwarta.  Gotthilf Berger i jego dziedzictwo w przestrzeni Poznania". "Bergerowska" wizja szkoły "otwartej dla wszystkich", jest w dużej mierze kontynuowana przez obecnie mieszczące się w tym budynku niepubliczne szkoły "Otwarte Drzwi" i "Scandynavia", które zapewniają szczególny rodzaj edukacji dzieciom i młodzieży, wymagającym specjalnych bądź wysoce zindywidualizowanych metod kształcenia.

Wystawa przy ul. Strzeleckiej 11 w Poznaniu rozpocznie się wernisażem w dniu 21 maja o godz.18:30, czyli dokładnie w dniu 230 rocznicy urodzin Bergera, i potrwa do 30 września 2024 r., aby następnie przenieść się do budynku Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej, przy ul. Jacka Rychlewskiego 2 w Poznaniu.

Na wystawie, oprócz części dedykowanej samemu Gotthilfowi Bergerowi, znajdą się również historyczne zdjęcia budynku, plany przebudowy, a także krótka historia jednego z absolwentów Państwowego Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczego im. Bergera, które mieściło się w budynku przy ul. Strzeleckiej na początku XX w. Koncepcję i opracowanie wystawy przygotowało Koło Naukowe Historii Architektury i Urbanistyki, Wydział Architektury PP pod kierunkiem dr inż. arch. B. Świt-Jankowskiej, dr hab. inż. arch. G. Kodym-Kozaczko oraz dr hab. Hanny Grzeszczuk-Brendel, prof. PP.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od 22 maja do 30 września 2024 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30 do 18:00, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z recepcją budynku tel. 720 840 909. Wstęp wolny.

Patronat honorowy nad wystawą objął JM Rektor Politechniki Poznańskiej, prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski.

Wystawę dopełnią wydarzenia towarzyszące, m.in. Sketchwalk "Śladami Bergera", organizowany przez grupę Urban Sketchers Poland, który odbędzie się w sobotę, 25 maja w godz. 11:00 - 16:00. Tego samego dnia o godz. 12:00 osoby zainteresowane postaciami zapisanymi w historycznej przestrzeni miasta Poznania Poznańskie Centrum Dziedzictwa zaprasza na spacer po Poznaniu "Społecznik i mecenas", poświęcony postaci Gotthilfa Bergera i dziedzictwu poznańskich ewangelików, którzy zapisali się w przestrzeni Poznania.

Więcej informacji o wystawie i wydarzeniach towarzyszących dostępnych jest na stronie internetowej: Wystawa "SZKOŁA REALNA, SZKOŁA OTWARTA" - Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Otwarte Drzwi (otwarte-drzwi.pl)