Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i data.

Wystawa czasowa - Wuchta wiary. Bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce

17.05 – 31.10.2024

Wystawa czasową "Wuchta wiary", która przybliża genezę i kontekst historyczny pracy organicznej w zaborze pruskim w XIX i XX wieku, a przede wszystkim jest opowieścią o Bohaterach Pracy Organicznej i realizowanych przez nich społecznych projektach.

Spacerując ulicami Poznania, jak i wielu innych miast w Wielkopolsce, mijamy ślady życia i pracy niezwykłych Polaków, którzy sami nazwali się organicznikami. Pozostawili po sobie nie tylko konkretne obiekty architektoniczne i instytucje prężnie działające do dziś, ale - co ważniejsze - ich działalność przyczyniła się do powstania etosu Wielkopolan. Wystawa "Wuchta Wiary. Bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce" oraz towarzyszący jej program edukacyjny mają ożywić historię tych, którzy w latach 30. i 40. XIX wieku postanowili na terenie Wielkiego Księstwa Poznańskiego stanąć w opozycji wobec pruskiego zaborcy i pracować tak, by wzmacniać potencjał gospodarczy i kulturalny polskiego społeczeństwa.

Szczególną wartością projektu "Wuchta Wiary" jest nawiązanie współpracy przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu z Pałacem Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze oraz instytucjami należącymi do Szlaku Pracy Organicznej.
Szlak Pracy Organicznej to inicjatywa Samorządu Województwa Wielkopolskiego, która zrzesza instytucje, organizacje pozarządowe i jednostki samorządu terytorialnego związane z ideą i dziedzictwem pracy organicznej.

  • Kurator wystawy: Magda Robaszkiewicz
  • Współpraca: Dorian Sobołtynski
  • Konsultant naukowy: prof. UAM dr hab. Przemysław Matusik
  • Koordynacja projektu i działań edukacyjnych: Dominika Bazaniak
  • Projekt aranżacji i identyfikacji wizualnej: YOS Karol Pawełek

Wystawa powstała we współpracy z Pałacem Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze

Zadanie WUCHTA WIARY - bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce w XIX wieku dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Więcej informacji o Projekcie i wydarzeniach towarzyszących.

Muzeum czynne:

  • wtorek - sobota 10:00-17:00
  • niedziela 10:00-16:00

Bilety w cenie 15/10 zł (normalny/ulgowy).
Uwaga! W każdy WTOREK wstęp jest bezpłatny!

Plakat