Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Plakat informacyjny. Dominują czerwone i rózowe kolorowy. W centrum plakatu zdjęcie brzucha przepasanego czerwoną nicią. Napis "Przypływ. Fotograficznie o menstruacji i menopauzie. 11-25 maja 2024 w Łazęga Poznańska".

"Przypływ" to wystawa kobiecego kolektywu fotograficznego TiT oraz zaproszonych fotografek z Brazylii. Artystki przedstawiają refleksje nad doświadczeniem krwawień menstruacyjnych oraz ich społecznych konsekwencji. Wystawa jest zbiorem wizualnych impresji na temat zjawiska, które w dalszym ciągu jest omijane w publicznych debatach, mimo że dotyczy ponad połowy populacji.  

Autorki projektu są kobietami pokolenia, któremu odebrano przywilej szeroko pojętej edukacji seksualnej, a doświadczenie pierwszej menstruacji często wiązało się z odkryciem bólu znanego tylko kobietom, niezbywalnego słabego punktu cielesności.  

"Przypływ" przedstawia zbiór prac będących odbiciem osobistego doświadczenia autorek. Znamienne jest tu powiązanie i inspiracja żywiołami natury oraz jej cyklicznością. Artystki sięgają również do obrazów własnego ciała oraz krwi ;zapraszają do współpracy przyjaciółki, córki czy inspirujące kobiety, które stanęły naich drodze. Prezentowane prace to fotografie, kolaże, reliefy oraz interwencje na płótnie. Dla widza, jednak, najsilniejszy jest przekaz siostrzeństwa. Mimo, iż doświadczenie każdej z nas jest inne, otwartość na siebie tworzy wspólnotę myśli iwzajemnego wsparcia. Tematy menstruacji i menopauzy są rzadko podejmowanymi w świecie sztuki, a ta wystawa pokazuje, że stanowią one piękny łącznik, integralnączęść kobiecej egzystencji. 

Wystawie towarzyszyć będą oprowadzania autorskie oraz wydarzenia artystyczne, panele dyskusyjne i warsztaty, organizowane przez artystki, wewspółpracy z: organizacjami pozarządowymi oraz lokalnymi terapeutkami. 

Kobiecy Kolektyw Fotograficzny TiT narodził się w 2023 roku z inicjatywy Irminy Walczak i jest społecznością skupiającą wokół siebie fotografki pracujące wspólnie nad tematami związanymi z życiem codziennym, społeczną rolą oraz stylem życia współczesnych kobiet. Indywidualna praca twórcza członkiń splata się w zbiorową eksplorację oraz refleksję nad życiem współczesnych kobiet i często nabiera charakteru terapeutycznego. TiT jest kolektywem otwartym na współpracęoraz wymianę doświadczeń, organizuje corocznie twórczy plener skierowany do kobiet. Dotychczasowe projekty zrealizowane przez kolektyw to seria zinów "Pocztówki z domu" oraz "Skoromocha" 

Wystawa "Przypływ" będzie dostępna do zwiedzania od 11.05.2024 do 26.05.2024 w Atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska, Św. Marcin 75, Poznań. Wernisaż wystawy odbędzie się 11.05.2024 o godzinie 18.00.  

Program wydarzeń towarzyszących znajdują się na stronie galerii oraz w mediach społecznościowych Kobiecego Kolektywu