Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Logo Muzeum Narodowego (jego częścią jest Ratusz - Muzeum Poznania).

Wykład - Morderstwo na zamku? Wokół tajemniczej śmierci księżnej Ludgardy

12.05.2024
13:00

Wykład - Morderstwo na zamku? Wokół tajemniczej śmierci księżnej Ludgardy.

W Poznaniu, u podnóża Góry Przemysła, znajduje się urokliwa uliczka, nazwana imieniem Ludgardy. Owa zbieżność w nomenklaturze nie jest przypadkowa, Ludgarda była bowiem małżonką Przemysła II (1257-1296). W dodatku, niezbyt typowo dla epoki, małżonką poślubioną z miłości. Niestety, w tej historii nie było szczęśliwego zakończenia, potwierdzenie znalazła za to znana prawda, wedle której miłość od nienawiści dzieli zaledwie jeden krok...

Tajemnicze okoliczności towarzyszące gwałtownej śmierci młodej księżnej, poprzedzonej długotrwałym konfliktem małżonków, stały się przyczyną domysłów i zarzewiem toczącej się przez wieki debaty. Zarówno współcześni Ludgardzie, jak i potomni, zadawali sobie pytanie: czy za zabójstwem księżnej stał jej małżonek, Przemysł?
Zapraszamy do wysłuchania opowieści o Ludgardzie i Przemyśle, podczas której wcielimy się w detektywów i postaramy się prześledzić sprawę tajemniczego mordu z XIII wieku, posiłkując się relacjami kronikarzy oraz naukowymi opracowaniami.

Prowadzenie: dr Michalina Janaszak

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod adresem: edukacja.ratusz@mnp.art.pl. Zgłoszenia przyjmujemy do 8 maja do godziny 15.00.

Wstęp w cenie biletu na wystawy: 20/13 zł (normalny/ulgowy).
Bilety można kupić na miejscu lub online.

Kup bezpośrednio:

Baner