Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Logo muzeum archeologicznego.

Wystawa czasowa - Miała strój bogaty, malowany w różne światy

08.03 – 05.05.2024

Wystawa Miała strój bogaty, malowany w różne światy ukazuje  rolę kobiety (jej preferencje, ambicje czy możliwości) oraz sposób jej postrzegania na tle wczesnośredniowiecznego społeczeństwa przez pryzmat stroju oraz uzupełniającej go biżuterii. Kobiece ozdoby, choć z założenia podkreślające estetyczne upodobania właścicielki, rzadko kiedy pełniły funkcję wyłącznie dekoracyjną. Zdecydowanie bardziej manifestowały pozycję w strukturze rodzinnej czy plemiennej i były wyrazem przynależności kulturowo-religijnej.

Wystawa pierwotnie była prezentowana na terenie Grodziska w Sopocie. Jej autorką oraz kuratorką z ramienia Muzeum Archeologicznego w Gdańsku jest Karolina Czonstke-Świątkowska. Dzięki unikatowym zabytkom zgromadzonym na wystawie w Sopocie, zaprezentowano przenikanie się trzech tradycji: skandynawskiej, słowiańskiej i bałtyjskiej, jakie miało miejsce w południowej części regionu Morza Bałtyckiego w X-XII wieku.

W terminie od 8 marca do 5 maja 2024 roku wystawę Miała strój bogaty, malowany w różne światy będzie można podziwiać na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Innowacją poznańskiej odsłony będzie ukazanie zupełnie innej warstwy zabytkowej. Część posterową uzupełnią znaleziska pochodzące z terenów szeroko rozumianej Wielkopolski jak i samego Poznania. Opiekunem ze strony Muzeum Archeologicznego w Poznaniu będzie Kamila Dolata-Goszcz.

Bilety w cenie 15/10 zł (normalny/ulgowy).

Podczas Majówki 2024 Muzeum Archeologiczne otwiera swoje ekspozycje w następujących godzinach:
Środa 1 maja 2024 - zamknięte
Czwartek 2 maja 2024 - Czynne w godzinach (9.00-16.00)
Piątek 3 maja 2024 - Czynne w godzinach (12.00-16.00)
W sobotę i niedzielę 4 i 5 maja czynne wg regularnych godzin otwarcia.