Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Mężczyzna ubrany w szaty papieskie leży na katafalku, pod głową ma purpurową poduszkę; za nim stoją dwaj mężczyźni w komżach.

Spektakl - Śmierć Jana Pawła II

2024-04-04 ( czwartek )
Teatr Polski, Duża Scena, ul. 27 Grudnia 8/10, Poznań

Spektakl powstał na podstawie biografii, wspomnień i dzienników osób towarzyszących Janowi Pawłowi II w ostatnich dniach życia, analizy lekarskiej z zakresu medycyny paliatywnej oraz ceremoniału Ordo Exsequiarum.

2 kwietnia 2005 roku o 21:37 osobisty papieski lekarz Renato Buzzonetti stwierdził zgon Jana Pawła II. W jednej chwili całe życie społeczne i kulturalne stanęło w miejscu. Tysiące ludzi wyszło na ulice, zatrzymały się samochody i komunikacja miejska, kibice przerwali rozgrywki ligowe. Najważniejszymi słowami tamtych dni stały się "Santo Subito!" ("Święty natychmiast!"). Spektakl jest oparty na dokumentacji medycznej i wspomnieniach najbliższych współpracowników, w tym S. Dziwisza i M. Mokrzyckiego. Inspiracją jest między innymi film Alberta Serry Śmierć Ludwika XIV. Chcemy przyjrzeć się jeszcze raz ostatnim chwilom życia Karola Wojtyły i zapytać: czy wobec śmierci i choroby wszyscy jesteśmy równi?, gdzie jest granica w ukazywaniu choroby i cierpienia? oraz: czym staje się ona, kiedy wszystko to co prywatne staje się publicznym? Są to szczególnie ważne pytania w społeczeństwie, które wciąż nie pogodziło się ze śmiercią Jana Pawła II - tego być może ostatniego Boga na ziemi.

Spektakl przeznaczony dla osób od 16 roku życia.

Spektakl zawiera sceny, które w sposób naturalistyczny ukazują chorobę i umieranie. U niektórych widzów i widzek sceny te mogą wywołać trudne emocje.

materiały Teatru Polskiego, fot. Magda Hueckel

Bilety dostępne w: