Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Trzy kobiety i trzech mężczyzn siedzi prz stole w strojach z przełomu XIX i XX wieku

Modni Połanieccy? - prelekcja dra Piotra Szaradowskiego

2024-03-23 ( sobota )
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, ul. Stary Rynek 84, Poznań

Zapraszamy do udziału w prelekcji dra Piotra Szaradowskiego, który roztoczy przed słuchaczami opowieść o bogactwie obyczajowości przełomu wieków XIX i XX. Dynamiczne zmiany społeczne, ekonomiczne i kulturowe diametralnie przekształciły ówczesny świat, niechybnie wpłynęły też na styl życia przedstawicieli środowiska ziemiańskiego oraz mieszczańskiego. Obowiązujące w tym czasie trendy modowe zostaną zaprezentowane w kontekście twórczości Henryka Sienkiewicza, a szczególnie powieści "Rodzina Połanieckich", której poświęcona jest nowa wystawa czasowa w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza.

Prelekcja towarzyszy wystawie czasowej w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza Trójkąty miłosne u Sienkiewicza. Odsłona II - "Rodzina Połanieckich". Wystawa czasowa w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza to próba odczytania powieści "Rodzina Połanieckich" z zupełnie nowej perspektywy, w kontekście doświadczeń współczesnego człowieka. Opowieść o miłości i zdradzie, prawdzie i pozorach ma doprowadzić każdego do osobistych refleksji na temat roli kobiety oraz mężczyzny w społeczeństwie przełomu XIX i XX stulecia, a także dzisiaj. Nawiązuje do tego przewodni motyw graficzny wystawy - portret cieniowy, silhouette, który wyobraża poszczególnych bohaterów powieści, ale jest jednocześnie na tyle tajemniczy oraz nieokreślony, że staje się pretekstem do ponadczasowej interpretacji.

Piotr Szaradowski - doktor nauk humanistycznych (historia sztuki). Przez 7 lat prowadził autorskie cykle wykładów na temat historii mody francuskiej w poznańskim Domu Bretanii ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku. Kurator wystaw i współautor scenariuszy wystaw poświęconych modzie tego okresu. Autor książki "Francja elegancja. Z historii haute couture" (2016). Główne punkty jego zainteresowań to problem funkcjonowania ubioru jako dzieła sztuki, sposoby prezentowania ubiorów w muzeach oraz historia haute couture. Sprawuje merytoryczną opiekę nad prywatną kolekcją mody XX wieku. Zajmuje się także muzealnictwem, edukacją muzealną, historią sztuki.

wstęp wolny (wstęp jest częścią bezpłatnego zwiedzania Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w ramach biletu "wstęp wolny") wymagane zapisy mailowe: rezerwacja.muzeumhs@bracz.edu.pl lub telefoniczne: 61 852 89 71

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza - Biblioteka Raczyńskich (bracz.edu.pl)

Zobacz www.facebook.com/events/792473746271668