Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Na grafice plakat wydarzenia.

Rysiek Riedel: Wehikuł czasu - koncert

2024-03-12 ( wtorek )
Aula Artis, ul. Kutrzeby 10

W 1994 roku, na kilka miesięcy przed śmiercią, Ryszard Riedel wraz z zespołem "Dżem" bierze udział w akustycznej sesji nagraniowej. Rejestruje swój głos do kilkunastu kompozycji, swoistego "The best of", który jeszcze tego samego roku ukazał się na albumach: "Akustycznie" i "Akustycznie - suplement". Ryszard Riedel nie doczekał wydania tych płyt, nie zdążył też wystąpić na żadnym z koncertów, który by te świetne albumy promował.

Po trzech dekadach to zadanie wykona Sebastian Riedel - z szacunkiem i głębokim ukłonem dla legendy swojego Ojca i artystycznego dorobku zespołu Dżem. W czasie koncertu zostanie odegrany w całości album "Akustycznie" oraz wybrane kompozycje z drugiego krążka. W programie znajduje się więc cały szereg kultowych już utworów: "Whisky", "Czerwony jak cegła", "List do M.", "Sen o Victorii", "Naiwne pytania", "Autsajder", ale i wiele spośród tych rzadziej wykonywanych na żywo: "Cała w trawie", "Słodka", "Niewinni", "Paw" czy "Detox".

Nie zabraknie piosenek dedykowanych swojemu Ojcu: "Kiedy znowu", czy "Głos ma dobro, nie zło". Całość została zaaranżowana na instrumenty akustyczne - ich wyjątkowe brzmienie sprzyja zadumie i wspomnieniom, a także buduje wyjątkową atmosferę wspólnego spotkania z postacią niezapomnianego Ryszarda Riedla.

Koncerty "Wehikuł Czasu" są swoistym hołdem dla muzycznego dziedzictwa zespołu "Dżem" i niezapomnianych lat, gdy na jego froncie stał legendarny "Rysiek". Dwugodzinnym koncertom towarzyszy wystawa autentycznych pamiątek związanych z Ryszardem Riedlem - rękopisów, strojów, zdjęć, nagród, osobistych przedmiotów, a także przedstawienie dorobku artystycznego Artysty, w tym nieprezentowanych do tej pory multimediów.

Ryszard Riedel

Jest jedną z największych legend rodzimej muzyki rockowej i bluesowej. Wieloletni charyzmatyczny frontman kultowego zespołu "Dżem". Doskonały wokalista, indywidualność, świetny tekściarz i ogromna osobowość sceniczna. Na kanwie opowieści o jego życiu powstał film fabularny "Skazany na bluesa" z Tomaszem Kotem w roli głównej, a także spektakl (o tej samej nazwie) wystawiamy z powodzeniem od wielu sezonów na scenie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego. Ryszardowi Riedlowi poświęcono też dokument filmowy "Sie macie ludzie" oraz książki "Rysiek" i "Rysiek Riedel we wspomnieniach". Wciąż pamiętany, wciąż niezastąpiony na polskiej scenie muzycznej.

Sebastian Riedel

Jest uznanym wokalistą i gitarzystą. Zdobywcą tytułu bluesowego wokalisty roku (w ankiecie czytelników branżowego pisma "Twój Blues"). Od wielu lat stoi na czele zespołu Cree, ale nagrywał i występował również z "Dżemem", "Perfectem" i "SBB". Stawał na jednej scenie z Martyną Jakubowicz, Wojciechem Waglewskim, Dariuszem Kozakiewiczem, Józefem Skrzekiem, Markiem Raduli, a także z legendarnym bluesmanem Taj Mahalem czy Doylem Bramhallem II (Eric Clapton, Sheryl Crow, Arc Angels). Wydał siedem albumów z CREE i trzy albumy solowe, które zyskały znakomite recenzje i uznanie wśród fanów. Riedel junior występował na festiwalach w Opolu, Sopocie, katowickiej Rawie Blues, Olsztyńskich Nocach Bluesowych i w Jarocinie. Napisał słowo wstępne (intymne wspomnienie Ojca) do książki "Rysiek Riedel we wspomnieniach"

Skład zespołu Sebastiana Riedla:

  • Sebastian Riedel: śpiew, gitary
  • Bartek Miarka: gitary
  • Piotr Świętonioski: instrumenty klawiszowe
  • Andrzej Stagraczyński: gitara basowa
  • Max Ziobro: perkusja
  • Dariusz Rybka: saksofon
  • Michał Kielak: harmonijka 

Bilety - 130 i 140 zł.

opr.sw

Bilety dostępne w: