Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i data.

Wystawa czasowa - Wojska Wielkopolskie w Fotografii (1918-1920)

07.12 – 15.03.2024

W fotografii tkwi niezwykła siła, polegająca na możliwości uwiecznienia, zatrzymania w kadrze nawet najbardziej ulotnej chwili. Właściwość wiernego odwzorowania rzeczywistości, sprawia że fotografia stanowi cenne źródło historyczne. Wykonane ponad sto lat temu przez profesjonalnych fotografów i fotoamatorów zdjęcia żołnierzy wojsk wielkopolskich odgrywają szczególną rolę w wymiarze pamięci historycznej. Poprzez fotografie możemy poznać konkretnych ludzi i ich historie, chociaż czasem są one anonimowym świadectwem, tych którzy w latach 1918-1920 walczyli o niepodległość Polski.

Układ prezentowanej na wystawie opowieści jest tematyczny, a nie chronologiczny. Zabieg ten ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie samej fotografii jako medium i źródło historyczne. Dzięki takiej aranżacji odbiorcy poznają nie tylko kto i co uwieczniał na zdjęciach, ale czym i w jaki sposób. Poznają więc również techniki robienia zdjęć oraz epokowy sprzęt służący fotografom.

Wśród utrwalonych na kliszach obrazów znajdziemy fotografie oficjalne czyli fotorelacje z uroczystości wojskowych i obchodów świąt narodowych. Są też zdjęcia "z pola walki" ukazujące oblicza wojny. Wśród prywatnych, osobistych pamiątek są m.in. portrety żołnierzy. Wśród zdjęć, które dzisiaj stanową nieocenione źródło historyczne prezentujemy fotografie wykonane przez wielkopolskich lotników z rozpoznania lotniczego. Wymykają się one próbie przypisania ich wyłącznie do jednej wybranej kategorii. Podkreśla to Kurator Jan Gruszka: "Z tego względu postanowiliśmy wyodrębnić historię żołnierzy 1. Pułku Aeronautycznego".

Większość zdjęć została wykonana przez anonimowych fotografów, są wśród nich zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. Współcześnie większość osób potrafi wymienić jednego fotografa powstania wielkopolskiego czyli Kazimierza Gregera. Wystawa "Wojska Wielkopolskie w fotografii (1918-1920)" przedstawi nowe spojrzenie na fotografów powstania.

Wystawa powstała w oparciu o fotografie ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz kolekcję zabytkowych aparatów fotograficznych ze zbiorów Małego Objazdowego Muzeum Fotograficznego.

Wstęp płatny 10/15 zł (ulgowy/normalny).

Wystawa jest częścią obchodów 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Plakat