Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Na zdjęciu fragment wystawy.

Wystawa "Dziel i łącz" w Bibliotece Wojewódzkiej

26.01 – 14.03.2024

Kapitał i ludzie; towary i zwierzęta; usługi, informacje, surowce. Aby ruch stał się naczelną zasadą zglobalizowanego świata, musi zostać odgórnie uregulowany. Każdy system musi blokować, żeby przepuszczać i przepuszczać, żeby blokować. Ważne jest jednak kogo, co, kiedy i dlaczego.

W projekcie "Dziel i łącz" Tytus Szabelski-Różniak podąża za ciągami komunikacyjnymi i infrastrukturą graniczną. Interesują go tak samo dzielenie, kontrola i kanalizowanie ruchu, jak i sposoby łączenia, naprawiania szkód środowiskowych czy przyspieszenia komunikacji. Dwie strony tej samej monety,

które wydają się być nierozerwalne. Choć fotograficzna część projektu utrzymana jest w estetycznej konwencji inspirowanej Nową Topografią, nie jest to projekt stricte dokumentalny. Uzupełniony o prace wideo, staje się metaforyczną opowieścią o dwuznacznej roli infrastruktury w dobie rozwoju globalnego handlu czy wzrostu świadomości ekologicznej, ale i kolejnych kryzysów migracyjnych i wojen. Drogi i granice; mosty i mury; zapory i bramy - istnieją na raz i wcale się nie wykluczają.

opr.sw

Zobacz https://wbp.poznan.pl/