Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia, data i zdjęcie Artystki.

Performance Yuko Kaseki - 9 steps to dust

19.01.2024
20:00

Taniec inspirowany kusozu - graficznym przedstawieniem dziewięciu etapów rozkładającego się zwłok. Kusozu, często przedstawiane jako kobiece ciało w sztuce buddyjskiej, przedstawia trudny do kontemplacji pogląd na ulotne istnienia. W dziewięciu warstwach wewnętrznej i zewnętrznej przemiany dzieło odnajduje własną fizyczną metamorfozę. Kot ma dziewięć żyć, potem kurz. Celem pyłu jest nowy kot. 9 kroków do kurzu to cykl performansów eksplorujących różne podejścia i przedstawienia.

Yuko Kaseki jest reżyserką, choreografką, tancerką Butoh, performerką, improwizatorką i nauczycielką, mieszkającą w Berlinie od 1995 roku. Studiowała taniec Butoh i sztukę performatywną w HBK Braunschweig pod kierunkiem Anzu Furukawy oraz tańczyła w jej zespole Dance "Butter Tokio and Verwandlungsamt" w 1989 roku -2000. W 1995 Yuko Kaseki i Marc Ates założyli zespół taneczny cokaseki. Brała udział w różnych międzynarodowych projektach z performerami, muzykami i artystami wizualnymi. Występy solowe i zespołowe, współpraca i improwizacje odbywają się w całej Europie, Japonii, Tajwanie, Korei, Malezji, Tajlandii, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Chile, Urugwaju, Argentynie, Australii, Rosji, Indiach, Burkina Faso i USA. Prace te są nagromadzeniem poetyckich i żywych obrazów, które zawierają ducha Butoh, a jej performans ma na celu odzwierciedlenie istnienia outsidera.

#butoh to japońska forma tańca, narodzona w latach 50. XX wieku. Wywodzi się z eksperymentalnych poszukiwań artystycznych, charakteryzując się wolnym, zdeformowanym ruchem, ekspresją emocji i głęboką refleksją nad istnieniem, życiem i śmiercią. To sztuka, która przekracza tradycyjne granice, eksplorując obszary ludzkiej psychiki i egzystencji.

Wydarzenie towarzyszące warsztatom "Root and Stem - perpetual momentum" z Yuko Kaseki).

czas trwania: 40 min
koncepcja, choreografia, taniec: Yuko Kaseki
foto: Sigel Eschkol

Cena: 66 zł (link do rezerwacji).