Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Na grafice logo MDK nr 1.

Wodne opowieści - wystawa

05.01 – 31.01.2024

Woda przemawia nieustannie, jej emocjonalne oddziaływanie odzwierciedla stan powierzchni. Jeśli lustrzana, to w niezmąconej ciszy unaocznia wszystko, co się w niej przegląda, nieraz sięgając dna. Jeśli rozfalowana, to pieści brzeg jednostajnym, miarowym ruchem, niby ogromną dłonią, a jednocześnie zaciera wyrazistość obrazu. Jeśli wzburzona, to huczy w bryzgach piany niczym spadający w skalną otchłań wodospad i nie dopuszcza do spenetrowania wzrokiem swojej głębi.

Od milionów lat woda jest niestrudzonym narratorem, niezależnie od toczących się dziejów świata. Zawsze ma własną opowieść: tajemniczą i fascynującą, czy będzie to taniec tysiąca kropek w padającym na nią deszczu, czy szereg drgających na jej skórze słonecznych blików.

Woda inspiruje w sposób pełnowymiarowy, gdyż przenika wszystko, co widzialne. Prace plastyczne członków Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich, prezentowane w Galerii Pod Arkadami na wystawie zatytułowanej "Wodne opowieści", to przykłady ich artystycznych wersji, odczytanych lub odsłuchanych w trakcie emisji wodnego żywiołu. 

Więcej informacji

opr.sw