Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Zdjęcie członków zespołu JRM.

Spotkanie w ramach cyklu Ludzie Gór - Mariusz Sprutta i JRM

2023-11-23 ( czwartek )
20:00
Kino Rialto, ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 38, Poznań

Opowieść o wejściu na ośmiotysięcznik, wernisaż i koncert w jednym WSPOMNIENIE WYPRAWY ANNAPURNA I 1991 - LUDZIE I SZCZYTY HIMALAJÓW

Wyjątkowe, unikatowe (trudno będzie je powtórzyć) spotkanie ekspedycyjno-muzyczne pt. "Sztuka Wysokiej Ścieżki" czyli "O Annapurnie, ludziach i szczytach Himalajów słowem i muzyką", współtworzone przez 7 osób!

Wstęp: 50 zł w przedsprzedaży, 60 zł w dniu spotkania

Trzyczęściowy program bez przerw lub z krótką przerwą:

1. Wspomnienie i opowieści na przezroczach w 32 rocznicę niesamowitej wyprawy na południową ścianę Annapurny I (8091 m n.p.m.) - Mariusz Sprutta

2. Wybór autorskich i archiwalnych zdjęć pt. "Ludzie i szczyty Himalajów" z akustyczną oprawą muzyczną w wykonaniu muzyków Jig Reel Maniacs;

3. Kameralny koncert Jig Reel Maniacs.

______

Mariusz Sprutta - urodzony w Wągrowcu, żyje w Poznaniu a pracuje w Wielkopolsce, od niedawna zawodowo służy ludziom, którzy tracą kończyny (w wypadkach, na skutek amputacji koniecznych ze względu na miażdżycę, cukrzycę, martwicę, i inne przyczyny np. nowotworowe), wspiera psychologicznie, mentalnie, organizacyjnie i administracyjnie oraz finalnie - dzięki kapitalnemu zespołowi fachowców ortopedii technicznej - pomaga w zaopatrzeniu w protezy.

Studiował Geologię Glacjalną oraz Geomorfologię i Paleogeografię Czwartorzędu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po studiach wyjechał do Azji, w której spędził blisko 10 lat, mieszkając, zwiedzając i poznając takie kraje jak Nepal, Indie, Pakistan, Bangladesz, Tajlandia, Malezja, Singapur i Indonezja.

Geolog, speleolog, polarnik, taternik i himalaista, który - poza górami Polski, Alpami i Spitsbergenem - wspinał się w Turcji, Nepalu, Indiach, Tybecie i Pakistanie, w Himalajach i Karakorum, na siedmiu ośmiotysięcznikach, a zdobył dwa: Annapurna I (8091 m n.p.m.) i Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.), oba samotnie, bez tlenu, a ten drugi w stylu alpejskim. Jest także czynnym muzykiem, grającym muzykę inspirowaną tradycją celtycką okraszoną jazzem, funkiem i chill-outem; liderem i managerem JRM - Jig Reel Maniacs.

Jig Reel Maniacs (JRM) to trzydziestotrzyletnia formacja, inspirująca się muzyką irlandzką i szkocką, łącząca tradycyjne celtyckie nuty ze zróżnicowanymi aranżacjami, nawiązującymi do wielu trendów muzycznych; grupa instrumentalistów, która świadomie i z doświadczeniem, prezentuje różnorodne i ciekawe brzmienia, oparte na bogatym instrumentarium. W dwóch słowach: Celtic fusion.

Skład zespołu:

  • Michał Tadeusz Jankowski - gitara akustyczna;
  • Aleksander Brych - irlandzki flet drewniany poprzeczny;
  • Michał Mazur - low/high whistles, dudy, dudaire dubh i inne instrumenty dęte;
  • Dobrochna Surma - skrzypce;
  • Filip Wyrwa - perkusja;
  • Hubert Łapa - realizacja dźwięku, technika
  • Mariusz Sprutta - gitary basowe, śpiew

Bilety dostępne w: