Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Szczyt Góry Kościuszki z głazem i krzyżem

Otwarcie wystawy o Pawle Edmundzie Strzeleckim oraz koncert w Głuszynie

2023-03-24 ( piątek )
15:00
Kościół św. Jakuba Większego Apostoła, ul. Głuszyna 150A

Wydawnictwo Miejskie Posnania, wpisując się w obchody ustanowionego przez sejm RP Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego, przygotowuje wstawę plenerową, której bohaterem jest patron 2023 roku.

Ekspozycja na 24 wielkoformatowych tablicach jest poświęcona życiu i działalności Strzeleckiego, przede wszystkim miejscu jego urodzenia, Głuszynie, podróżom naukowym, w czasie których badał geografię, geologię i klimat krajów na wszystkich kontynentach prócz Antarktydy, oraz misji humanitarnej w ogarniętej klęską głodu Irlandii.

Kuratorem wystawy jest Danuta Książkiewicz-Bartkowiak, autorką projektu graficznego - Izabela Kolka. Sponsorem wystawy jest firma Envirotech Sp. z o.o. Wystawa zostanie otwarta 24 marca 2023 roku o godzinie 15 przed kościołem św. Jakuba w Głuszynie w obecności ambasadora Australii w Polsce. Następnie będzie prezentowana w kilku lokalizacjach w mieście, we wrześniu zakończy wędrówkę na Wzgórzu św. Wojciecha, nieopodal Krypty Zasłużonych Wielkopolan, gdzie w 1997 roku złożono sprowadzone z Londynu doczesne szczątki jednego z najwybitniejszych, a z pewnością najbardziej znanych na świecie poznaniaków.