Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i zdjęcie artystów.

Koncert zespołów Moribaya & Surtarang - "Saba" & "Yatra" night

2023-03-24 ( piątek )
Próżność, Al. Niepodległości 8A, Poznań

Etno-elektroniczna podróż z Afryki do Indii w Poznaniu!
Koncert dwóch zaprzyjaźnionych zespołów, których drogi nie raz skrzyżowały się podczas zeszłorocznych letnich festiwali.
Moribaya i Surtarang, zaprezentują podczas tego wieczoru swoje najnowsze wydawnictwa, czyli "Saba" i "Yatra".

MORIBAYA:
Moribaya to międzynarodowy i międzykulturowy kolektyw artystów z Polski, Australii, Burkina Faso i Ukrainy grający muzykę afrykańską w Polsce.
Jeżeli nie znacie jeszcze Moribayii to spodziewajcie się po tym koncercie dawki pozytywnych tanecznych endorfin, bardzo energetycznej, słonecznej muzyki, transu bębnów, egzotycznych brzmień tradycyjnych instrumentów afrykańskich i śpiewów w dialektach zachodnioafrykańskich. Koncert zespołu to prawdziwa podróż do afrykańskich źródeł rytmów.
Repertuar zespołu stanowią inspiracje tradycyjną muzyką z zachodniej Afryki: Burkina Faso, Gwinei, Mali i Wybrzeża Kości Słoniowej. Grupa prezentuje tradycyjne melodie i rytmy w autorskich aranżacjach, a także kompozycje własne utrzymane w tradycyjnym stylu. O charakterystycznym brzmieniu zespołu stanowi oryginalne, tradycyjne instrumentarium takie jak, afrykańskie bębny djembe i dundun, kora - afrykańska harfa, balafony, talking drum i inne, które zespół przywozi z licznych podróży do regionu Afryki Zachodniej.
W 2021 roku zespół otrzymał trzecią nagrodę na międzynarodowym konkursie Mikołajki Folkowe.
Grupa w składzie:

  • Anika Kamińska,
  • Paul Grocott,
  • Noums Dembele,
  • Margarita Udovichenko,
  • Karol Kot.

SURTARANG:
Sur oznacza dźwięk, tarang to fala.
Inspiracją zespołu jest muzyka orientalna, przede wszystkim indyjska. Wykorzystują oryginalne orientalne instrumenty, takie jak: sitar, tabla, saz i darbuka, okraszając je nowoczesnymi brzmieniami elektronicznymi, w których usłyszeć można edm, trance, czy dub. Muzykę dopełnia mistyczny śpiew, a wykonywane mantry zabierają w podróż nie tylko dźwiękową, ale również emocjonalną i duchową.

W lutym 2021 roku wyszedł debiutancki album zespołu - "Duniya", a w kwietniu wypuszczony został klip do tytułowego utworu.
Charakter zawartych na płycie dwunastu utworów oraz remixu łączy się z wyjątkową okładką, której autorem jest Kuba Sokólski. Przesłanie zespołu oddane za pomocą obrazu dzięki sesji zdjęciowej Przemka Banasia, gdzie jego magiczne fotografie dodatkowo uatrakcyjniły unikatowe stroje uszyte przez Dominikę A. Badaczewską oraz niesamowite charakteryzacje wykonane przez Artura "Abartur" Błaszczyka.
Na nowej płycie pojawili się także goście: Maciej "Mustafa" Giżejewski zaaranżował i nagrał partie instrumentów perkusyjnych w utworze "Har Har Mahadev", zaś w "Mukuti" można usłyszeć saksofon nagrany przez Krzysztofa Kuśmierka oraz trąbkę Adama Jełowickiego. Utwór "Sarva Mangalam" doczekał się natomiast remixu autorstwa Kwazara, gdzie Hicham Bajjou recytuje wiersz, a Maurycy Idzikowski gra partie na trąbce. Zróżnicowane brzmienia, obecność gości i różnorodność gatunków muzycznych w towarzystwie tradycyjnych mantr sprawia, że "Yatra" to wielowymiarowa podróż wgłąb siebie.

Skład:

  • Hanka Łubieńska - wokal
  • Eryk Nowacki - sitar, saz
  • Łukasz Jasiak - tabla, darbuka, sampler, produkcja

Bilety dostępne on-line w cenie: 50 zł (przedsprzedaż),

Baner