Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Plakat ze zdjęciem autorów i okładką książki w prawej części. W części lewej u góry białe napisy na pomarańczowym tle.

Justyna Dżbik-Kluge, Jarosław Sowizdraniuk - spotkanie z cyklu Premiera online

2023-03-20 ( poniedziałek )
Empik, ul. Ratajczaka 44, Poznań

Organizatorzy zapraszają na spotkanie z cyklu Premiera online, gośćmi będą Justyna Dżbik-Kluge oraz Jarosław Sowizdraniuk, autorzy książki "Ratownik. Nie jestem bogiem" (Wydawnictwo Marginesy). Rozmowę poprowadzi Weronika Wawrzkowicz. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Wydarzenie będzie tłumaczone na język migowy.

Spotkanie będzie dla widzów okazją do tego, by poznać praktyczne wskazówki z zakresu pierwszej pomocy.
Samobójca, który próbował ratować się w ostatnich chwilach życia. Samotna kobieta pragnąca czułości. Staruszka pozostawiona samej sobie przez rodzinę. Niemowlę duszące się od zwykłego kataru, któremu niedoświadczeni rodzice nie potrafią pomóc. Co łączy te i wiele innych osób? Mieszkańców wielkich miast i zapomnianych wiosek, studentów i księży, sprzedawczynie i profesorów? Ratownik medyczny. Człowiek, który podczas kilkunastogodzinnego dyżuru styka się różnymi osobowościami, zachowaniami i wypadkami.

W czasie pandemii COVID-19 o ratownikach było głośno. Ludzie bili im brawa na balkonach, w mediach podkreślano ich poświęcenie, ale też zdarzało się, że obrzucano ich samochody farbą, krzycząc "roznosiciele zarazy!". Z czym ratownik mierzy się każdego dnia? Jak jest przygotowany do pomocy ludziom, nie tylko po zawałach serca czy wypadkach samochodowych?

Jarosław Sowizdraniuk przez kilkanaście lat był ratownikiem medycznym we Wrocławiu i okolicach. Na czas pandemii wrócił od zawodu. W rozmowie z Justyną Dżbik-Kluge opowiada o pracy w karetce, także jej ciemnej stronie. Szczerze, prawdziwie, po ludzku.

Zobacz www.facebook.com/empikcom