Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner promujący wydarzenie.

Wykład Piotra Grzelczaka z cyklu Na drodze do wolności. Poznański sposób na niepodległość 1956-1990

2023-03-16 ( czwartek )
17:00
Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk (PTPN), Sala Posiedzeń, ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań

"Na drodze do wolności. Poznański sposób na niepodległość 1956-1990"

dr Piotr Grzelczak (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu) wygłosi wykład pt. Poznański Czerwiec 1956. Bunt i jego pamięć

Poznański Czerwiec 1956. Bunt i jego pamięć

Poznański Czerwiec 1956 był jednym z najważniejszych wydarzeń w powojennych dziejach Polski. Pierwsze masowe, robotnicze wystąpienie przeciw komunistycznej władzy przyciągnęło uwagę świata, zaś w kraju uruchomiło lub przynajmniej wzmocniło zjawiska, których zwieńczeniem był październikowy przełom. Konflikt o pamięć Poznańskiego Czerwca 1956 przez blisko trzydzieści pięć lat wywierał duży wpływ na obraz życia społeczno-politycznego w Poznaniu i w Wielkopolsce, pozostając jednocześnie jednym z ważniejszych punktów odniesienia w dyskusji, która nieustannie toczyła się w PRL na linii władza - społeczeństwo.

Piotr Grzelczak - doktor, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu, absolwent Instytutu Historii UAM oraz studiów doktoranckich na Wydziale Historycznym UAM. Opublikował m.in. Poznański Czerwiec 1956. Walka o pamięć w latach 1956-1989 (Poznań 2016), a także ponad dwieście artykułów naukowych i popularnonaukowych poświęconych dziejom najnowszym. Członek Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Kolegium Redakcyjnego "Kroniki Miasta Poznania" oraz Kolegium "Biuletynu IPN".

Wstęp wolny.

Załącznik