Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Przed wejściem reklmay o wystawie w środku muzeum. W tle nowoczesne przeszkolne wejście do muzeum.

Paryż na przedwiośniu - przegląd aktualnych wystaw w stolicy Francji

2023-03-15 ( środa )
18:00
Dom Bretanii, Stary Rynek 37, 61-772 Poznań

Paryż na przedwiośniu - przegląd aktualnych wystaw w stolicy Francji - prezentacja dr. Piotra Szaradowskiego

Paryskie muzea mają swój rytm wystaw. Z reguły, ekspozycje otwarte jesienią zamykają się z końcem stycznia. Kolejna tura rozpoczyna się w marcu, już wiosną. Ale nigdy nie jest też tak, że turyści czy sami paryżanie pozbawieni są wystaw - w Paryżu zawsze jest co oglądać. Piotr Szaradowski przedstawi nam przegląd paryskich wystaw, które obejrzał w styczniu, m.in. wystawę twórczości Picassa wobec Prehistorii, zorganizowaną w Muzeum Człowieka (Musée de l'Homme) z okazji 50 rocznicy śmierci artysty, wystawę sztuki współczesnej z kolekcji Pinault prezentowaną w Bourse de Commerce - ważnym (i najnowszym!) centrum sztuki w Paryżu, znajdującym się w niedawno odrestaurowanym budynku dawnej Giełdy, czy wreszcie wystawy poświęcone amerykańskiej abstrakcjonistce, Joan Mitchell, pokazywane w robiącym ogromne wrażenie nowoczesnym budynku Fundacji Louis Vuitton zaprojektowanym przez Franka Gehry'ego.

Piotr Szaradowski - doktor nauk humanistycznych (historia sztuki), wykładowca na SWPS. Przez 7 lat prowadził w Domu Bretanii autorskie cykle wykładów na temat historii mody francuskiej ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku. Kurator wystaw i współautor scenariuszy wystaw poświęconych modzie XX wieku. Autor książki "Francja elegancja. Z historii haute couture" (2016).

Zobacz www.dombretanii.org.pl/wydarzenia-kulturalne/aktualny-program/paryz-na-przedwiosniu-przeglad-aktualnych-wystaw-w-stolicy-francji