Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Loto Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.

Wielkie premiery, słynne szlagiery - koncert w ramach obchodów urodzin Cegielskiego i 25-lecia Towarzystwa im. H. Cegielskiego

2023-03-09 ( czwartek )
19:00
Edge Music Studio, ul. Krańcowa 24

"Wielkie premiery, słynne szlagiery" - koncert w ramach obchodów 210. rocznicy urodzin Hipolita Cegielskiego i 25-lecia Towarzystwa im. H. Cegielskiego, które odbywają się pod patronatem honorowym pana Michała Zielińskiego, Wojewody Wielkopolskiego; pana Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i abp. Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego.
Wydarzenie odbędzie się 9 marca br. Swój udział zapowiedzieli goście z Polski i zagranicy. "Od strony ideowej koncert dedykowany jest ludziom pracy organicznej, którzy na co dzień są związani z Wielkopolską - rodowitym Wielkopolanom jak i osobom, które cenią kulturowe dziedzictwo tego regionu" - mówi dr Marian Król, Prezydent Towarzystwa.

Uczestnicy usłyszą: Koncert na klawesyn, perkusję i smyczki oraz "Pieśni cygańskie" pochodzące z Kantaty Romskiej do tekstów Dominika Górnego, który poprowadzi koncert a jego twórczość przetłumaczono na 17 języków i jest obecna w ponad 100 międzynarodowych wydawnictwach. Prezentacja obu prawykonań uzyskała patronat honorowy Światowego Projektu "Poezja dla Kultury Godności".

Wystąpią: prof. Maria Bryła (klawesyn), Dorota Ritz (sopran), Piotr Żukowski (fortepian), Piotr Cieńkowski (kontrabas), Hubert Kulig (perkusja). Kluczową rolę odegra kwartet smyczkowy stworzony z muzyków związanych na co dzień z Filharmonią Poznańską im. Tadeusza Szeligowskiego w składzie: Marcin Suszycki (I skrzypce), Weronika Stabrawa (II skrzypce), Przemysław Mrowiński (altówka), Józef Czarnecki (wiolonczela).