Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Na grafice plakat wydarzenia.

Poznańska kultura dla Ukrainy

2023-03-07 ( wtorek ) – 2023-03-09 ( czwartek )
Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19

Minął ponad rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Między 7 a 9 marca w Bibliotece Raczyńskich podsumowane zostaną zmiany, jakie zaszły w poznańskiej i polskiej kulturze. W programie panele dyskusyjne, warsztaty, koncerty czy spotkania.

W dniach 7-9 marca zaproszeni goście porozmawiają o działaniach instytucji, artystów i animatorów, którzy otworzyli się na ukraińskich twórców i publiczność.  Będzie można także spotkać się z jedną z najważniejszych obecnie ukraińskich pisarek, Oksaną Zabużko oraz wziąć udział w koncertach i warsztatach. Nie zabraknie także wydarzeń towarzyszących: 4 marca odbędzie się dwujęzyczne czytanie dla dzieci, a 9 marca - zwiedzanie wystawy obrazów Jacka Malczewskiego pochodzącej z lwowskiej kolekcji. 

Ludzie książki w obliczu wojny - panel 

W rozmowie na temat działań bibliotekarzy, wydawców i innych ludzi książki wezmą udział: Larysa Luhova - dyrektorka Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci, Małgorzata Grupińska-Bis - dyrektorka Biblioteki Wojewódzkiej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Monika Długa - dyrektorka wydawnicza Wydawnictwa Poznańskiego, Agata Romaniuk - pisarka, autorka m.in. "Balu u lamorożca. Polsko-ukraińskich bajek o przyjaźni" i Dariusz Kawa z Instytutu Książki. Rozmowę prowadzi Katarzyna Kamińska - dyrektorka Biblioteki Raczyńskich. Panel będzie tłumaczony na język ukraiński i transmitowany na bibliotecznym FB. 

Termin: 7 marca (wtorek), godz. 10.00, Biblioteka Raczyńskich sala 1

Poznańska kultura rok po wybuchu wojny - panel 

O kulturze otwierającej się na działania ukraińskich artystów i poszerzeniu ofert dla ukraińskiej publiczności opowiedzą Zofia Starikiewicz - zastępczyni dyrektorki Centrum Kultury Zamek, Andrzej Hamerski - zastępca dyrektora Teatru Muzycznego, Tomasz Łęcki - dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, Ryszard Kupidura ze stowarzyszenia Ukraińska Wiosna, Przemek Prasnowski z Baraku Kultury, Daga Gregorowicz z zespołu Dagadana. Rozmowę poprowadzi Marcin Kostaszuk - zastępca dyrektorki Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania. Panel będzie tłumaczony na język ukraiński i transmitowany na bibliotecznym FB.

Termin: 7 marca (wtorek), godz. 12.00, Biblioteka Raczyńskich sala 1 

Spotkanie z Oksaną Zabużko 

Co ocala literatura? Między innymi tego dotyczyć będzie spotkanie z Oksaną Zabużko, jedną z najważniejszych współczesnych ukraińskich pisarek. Zabużko jest autorką ponad dwudziestu książek (poezja, proza, eseistyka, filozofia), laureatką wielu nagród krajowych i zagranicznych. W Polsce ukazały się m.in. powieść "Badania terenowe nad ukraińskim seksem" (2003) i "Muzeum porzuconych sekretów" , zbiór opowiadań "Siostro, siostro" , wywiad rzeka "Ukraiński palimpsest. Oksana Zabużko w rozmowie z Izą Chruślińską" (2013), zbiór esejów "Planeta Piołun". Spotkanie poprowadzi Ryszard Kupidura. 

Termin: 7 marca (wtorek), godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich sala 1 

Koncert Kołomyja 

Tytuł koncertu nawiązuje do żywiołowego tańca, ale także ukraińskiej pieśni lirycznej. W programie pojawią się zarówno polskie, ukraińskie, jak i bałkańskie melodie, stanowiące podróż do korzeni słowiańsko-bałkańskiej muzyki ludowej. "Kołomyja" to wspólny projekt Oksany Hamerskiej oraz pianisty i aranżera Jacka Skowrońskiego, na scenie wystąpią też Michał Gajda - akordeon, Marcin Chenczke - kontrabas, Andrzej Mazurek - perkusja...

Więcej informacji

BR/JZ 

akt.sw

Zobacz www.bracz.edu.pl/