Kultura w Poznaniu

Kalendarium

zdjęcie przedstawia aktora siedzącego na scenie, ubranego w wiśniową brokatową marynarkę, koszulę w błękitne pionowe paski oraz ciemne spodnie. Ręce ma rozłożone. Patrzy na widownię. Za aktorem po lewej stronie stoi wysoki stołek, a po prawej leży kontrabas.

Monodram - Zemsta Czerwonych Bucików

2023-03-03 ( piątek )
Teatr Ósmego Dnia, ul. F. Ratajczaka 44

Zmarły w 1986 roku w wieku 32 lat, Philips Dimitri Galas - dramaturg, aktor, artysta cyrkowy i plastyk, był twórcą nowej formy scenicznej, którą sam nazwał "Avant-Vaudeville". Wyrosła ona z jego własnych doświadczeń nabytych podczas pracy w europejskich i amerykańskich teatrach, cyrkach i kabaretach.
Przykładem tej formy jest monodram "Zemsta Czerwonych Bucików", który przyniósł autorowi znaczące wyróżnienia (m.in. Weekly Theatre Award, oraz Hollywood Drama - Logue Award).
Amerykański tekst został przełożony, a właściwie przetworzony przez Sławomira Michała Chwastowskiego specjalnie dla Janusza Stolarskiego. Jest to dramat muzyczny, choć nie powstał do niego żaden zapis nutowy. W utworze muzyką jest sam aktor, wypowiadany przez niego tekst i wykonywane czynności.
Ze swobodą, dowcipem i ironią aktor przez godzinę opowiada nam historię artysty pracującego w amerykański show biznesie, muzyka, który kiedyś był "sławną dziecięcą gwiazdą, śpiewającą sensacją podróżnych scen". Teraz pozostały mu jedynie niespełnione młodzieńcze ambicje i bezowocne oczekiwanie na wielki sukces. Teraźniejszość, to koszmar z najczarniejszych snów każdego artysty - gra na kontrabasie na weselach - nie "do kotleta", lecz "do resztek na talerzu, do tego co się nie zmieściło...".
Przeszłość ciąży nad nim jak klątwa rzucona przez dziecięca piosenkę o "Czerwonych Bucikach". Klątwa, od której wciąż, na nowo "każdej nocy" próbuje się uwolnić.
Scenariusz i reżyseria: Sławomir Michał Chwastowski
na podstawie tekstu Philipa Dimitri Galasa
Wykonanie: Janusz Stolarski

Bilety - 35 i 25 zł

akt.sw

Bilety dostępne w:

Zobacz www.teatrosmegodnia.pl