Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Kobieta stojąca przed wyświetlającym się na ścianie z rzutnika popiersiem elegancko ubranej kobiety.

"Goya. Śladami Mistrza" - pokazy specjalne w Kinie Muza

26.02.2023
14:00

Kino Muza zaprasza na pokaz specjalny filmu"GOYA. ŚLADAMI MISTRZA" pokazywany premierowo na zeszłorocznym festiwalu w Cannes dokument odkrywa przed nami tajemnice geniusza, który z rozmachem portretował niespokojnego ducha swojej epoki.

Pokazywany premierowo na ostatnim festiwalu w Cannes dokument "GOYA. ŚLADAMI MISTRZA" odkrywa przed nami tajemnice geniusza, który z rozmachem portretował niespokojnego ducha swojej epoki. Sekrety łączących brutalność i delikatność świata, jego przepych i nędzę; będących zapisem wewnętrznych zmagań obrazów, rozszyfrowuje dla nas francuski scenarzysta, pisarz i dramaturg Jean-Claude Carrière. "Każdy znajdzie tu coś, co go uspokoi albo przestraszy, zaskoczy lub pocieszy" - mówi o zachwycającym malarstwie Goi.

"GOYA. ŚLADAMI MISTRZA"" to przewodnik po najważniejszych dla malarza miejscach (jak rodzinny dom w maleńkim Fuendetodos), kluczowych wydarzeniach z jego życia i najwspanialszych dziełach. Carrière błyskotliwie i ze swadą opowiada o zamiłowaniu Goi do malowania kobiecych stóp, rozwiązuje zagadkę tajemniczych gestów, tłumaczy, jak choroby i utrata słuchu wprowadziły czerń na płótna mistrza.

Carrière był od lat zafascynowany malarstwem Goi, a swój podziw dzielił z innym wielkim Hiszpanem, Luisem Buñuelem, z którym przyjaźnił się i współpracował. Duch tego ostatniego stale towarzyszy mu w tej wędrówce. Zarejestrowana w dokumencie "Goya. Śladami mistrza" wyprawa okazała się być szczególną, bo ostatnią podróżą Jean-Claude'a Carrière. Pisarz zmarł przed ukończeniem prac nad filmem, który tym samym stał się hołdem także dla niego.

---

Bilety: 22/19/16 zł

Zobacz www.kinomuza.pl/movie/goya-sladami-mistrza/