Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Plakat spektaklu: na zdjęciu tancerze i tancerki z zespołu Śląsk występujący na scenie. Po prawej stronie informacje na temat spektaklu.

IV Międzynarodowy Festiwal "1 strona, 1 spojrzenie, 180 sekund" - spektakl "Folk Solution"

2022-12-15 ( czwartek )
Polski Teatr Tańca, ul. Taczaka 8, Poznań

Spektakl gościnny prezentowany w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu "1 strona, 1 spojrzenie, 180 sekund".

Folk Solution | Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny

W poszukiwaniu nowych form artystycznej ekspresji, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" przygotował kolejny projekt, który łączy muzykę elektroniczną, taniec współczesny i inspiracje kulturą ludową. Po "Soft Power" i "Exodusie", w których mogliśmy odnaleźć te elementy, kierownik baletu i choreograf Zespołu "Śląsk" Michaił Zubkov stworzył spektakl pt. "Folk Solution". Premiera widowiska odbyła się 31 lipca 2021 roku podczas Festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach.

Autorzy spektaklu "Folk Solution" zadali sobie pytania: "Czy sztuka oparta na tradycji ludowej nadal jest aktualna? Jak polski folklor funkcjonuje w warunkach współczesności? Czy znajomość dziedzictwa historyczno-kulturowego, które ma korzenie w kulturze ludowej, jest konieczna w tworzeniu nowych form widowisk artystycznych?". Próba odpowiedzi na te pytania zainspirowała nowy projekt Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.

Pytania te są uzasadnione dlatego, że Zespół "Śląsk" jest znany w kraju i za granicą przede wszystkim jako instytucja kultury przedstawiająca polski folklor w formie scenicznej, pokazując jego wielobarwność i bogactwo w muzyce, pieśniach i tańcach ludowych opracowanych przez założycieli Zespołu - Stanisława Hadynę i Elwirę Kamińską. "Śląsk" z sukcesem realizuje także projekty wychodzące poza ramy głównego nurtu Zespołu. Tym razem podejmuje próbę konfrontacji muzyki elektronicznej i tańca nowoczesnego z polskim folklorem muzyczno-tanecznym. Jednak ten poważny wątek natury egzystencjalnej autorzy i wykonawcy widowiska traktują z przymrużeniem oka, humorystycznie, jako "pojedynek dwóch przeciwieństw".

Więcej informacji nt. spektaklu na stronie Polskiego Teatru Tańca

materiały: Polski Teatr Tańca

Bilety dostępne w:

Baner