Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Zdjęcie medalu Łukasz Górka, 1571 (odlew XIX-wieczny), artysta nieokreślony, srebro, lany, śr. 42 mm, waga 28,44 g (awers).

Znajdujemy skarb... I co dalej? - warsztaty dla dzieci - Wydarzenie towarzyszące wystawie Wielkopolska w monetach...

2022-12-11 ( niedziela )
11:15
Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9, Poznań

Znajdujemy skarb... I co dalej? - warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Czy marzysz czasami o odnalezieniu skarbu pełnego blasku monet i elementów biżuterii? Uczestnicy wspólnie wyruszą w podróż, by odszukać skarb i dowiedzieć się dlaczego takie znaleziska są tak dla nas ważne i cenne.

Obecność opiekuna obowiązkowa.

Prowadzenie: Agata Migdalska, Marta Piekarska.

Więcej infoamcji na stronie Muzeum.

______________________________________________

Wystawa czasowa "Wielkopolska w monetach i medalach. Podróż przez tysiąclecie" jest największą od wielu lat wystawą numizmatyczną, jaka zorganizowano w Poznaniu. Pokazuje blisko tysiąc pięćset artefaktów.

Zaprezentowane zostaną najbardziej interesujące obiekty z Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Poznaniu, a także numizmaty z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i ze zbiorów prywatnych.

Wielkopolska to miejsce początków polskiego  państwa i nieco później - polskiego mennictwa. Jak chyba żaden inny polski region, Wielkopolska jest niejako predestynowana do tego, aby na tle jej dziejów wewnętrznych przedstawić historię państwowości polskiej od początków aż do chwili obecnej. To być może tutaj właśnie, na Ostrowiu Lednickim lub w Poznaniu, odbył się chrzest Mieszka I, to na wielkopolskiej ziemi Bolesław Chrobry swoją koronacją podniósł znaczenie państwa do rangi królestw i kazał wybić pierwsze polskie monety, w tym taką, na której po raz pierwszy pojawia się nazwa państwa (Polonia). To w Wielkopolsce usytuowane były mennice, w których ujrzały światło dzienne najbardziej reprezentacyjne polskie monety nowożytne, jak również wykonane zostały piękne medale, którą to tradycję wielkopolscy artyści kontynuują do dzisiejszego dnia.

Wystawa "Wielkopolska w monetach i medalach. Podróż przez tysiąclecie" jest podzielona na dwa wątki. Pierwszy to ekspozycja monet (skarby, monety powszechnego obiegu bite w Wielkopolsce z okresu średniowiecza i nowożytności, monety polskie związane z Wielkopolską i współczesne żetony promocyjne).
Drugi prezentuje medalierstwo (okres staropolski, okres zaborów, okres Drugiej Rzeczpospolitej, okres po 1945 roku).

Muzeum czynne: (dostępność w święta prosimy sprawdzać na stronie Muzeum)

  • wt.-czw., g. 10-17,
  • pt., g. 11-20,
  • sob.-niedz., g. 11-17

dodatkowo we wtorki na wystawy stałe wstęp wolny.

Bilety dostępne w kasie Muzeum.

Zobacz www.mnp.art.pl