Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Logo Grupy.

Przechadzki - Lato z Grupą Przewodników PoPoznaniu.pl - Sołacz

2022-08-20 ( sobota )
11:00
Początek: skrzyżowanie al. Wielkopolskiej i ul. Pułaskiego

W każdą sobotę, aż do końca wakacji, przewodnicy zapraszają na wycieczki po mieście. Każdy znajdzie coś dla siebie, planowane są bowiem spacery z dreszczykiem, wycieczki dla miłośników miejskiego folkloru, a także ucieczka od sierpniowych upałów wprost na Sołacz.

- Latem życie biegnie nieco spokojniejszym rytmem, mamy więcej wolnego czasu. Może właśnie teraz warto, wybierając się na zwiedzanie z przewodnikiem, odkryć swoje miasto na nowo - zaprasza Piotr Ciesielski przewodnik miejski z Grupy PoPoznaniu.pl i przekonuje: - Czasem miejsca, które mijamy codziennie w drodze do pracy lub do szkoły potrafią zaskoczyć i opowiedzieć intrygujące historie. W poprzednich latach przygotowane przez nas cykle wakacyjnych wycieczek cieszyły się bardzo dużą popularnością. Niejednokrotnie na wycieczkach stawiało się ponad 100 osób! Mamy nadzieję, że w tym roku apetyt na poznawanie miasta nie zmalał.

Wycieczki odbywać się będą we wszystkie soboty sierpnia, a każdy spacer poświęcony jest innemu tematowi. Na początek cyklu na uczestników czeka zwiedzanie z dreszczykiem, ponieważ przewodnicy odsłonią mroczne karty dziejów miasta - opowiedzą o duchach, zjawach, niebezpiecznych miejscach, a także o oszustach, zbrodniarzach i innych przestępcach. 

- Z uwagi na tematykę dwóch pierwszych wycieczek sugerujemy udział osób powyżej 16 roku życia - wyjaśnia Katarzyna Tymek z PoPoznaniu.pl i dodaje: - w pozostałych przypadkach żadnych ograniczeń już nie ma. Na wycieczki zapraszamy zarówno turystów, którzy do Poznania przyjadą na wakacje jak i mieszkańców, którzy chcą lepiej poznać swoje miasto. Obiecujemy, że nikt nie będzie się nudzić!

Tradycyjnie spacery z Grupą PoPoznaniu.pl odbywają się w konwencji "free walking tour" - wstępne zapisy nie są wymagane, a wycieczka odbywa się niezależnie od liczby uczestników i pogody. Na zakończenie można podziękować przewodnikowi napiwkiem.

Sołacz - Planowana z wielkim rozmachem u schyłku zaborów dzielnica willowa miała być magnesem przyciągającym z głębi Prus do rozwijającego się Poznania urzędników i przedstawicieli nowej burżuazji, których zadaniem miało być "kolonizowanie" Wschodu. Mimo wielu zmian inteligencko-kupiecka mieszanka właściwa była Sołaczowi również po zakończeniu kolejnych wojen światowych. Mimo, że zabrakło konsekwencji, by zrealizować pierwotne założenia, do dziś Sołacz jest przykładem dobrej urbanistyki i architektury. Ze względu na założenie parkowe od samego niemal początku przyciągał również mieszkańców innych części miasta, którzy chętnie przyjeżdżali tu "sołaczyć się".

______________________________________________________________________________

Kolejne wycieczki:

27.08 (sobota) godz. 10 "Bamber, czyli kto?" początek: ul. Mostowa 7

Baner