Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Baner promujący wydarzenie.

Wystawa - Autorefleksje - inspirowana książką - Artyści złotnicy. Rozmowy o polskiej biżuterii

2022-06-10 ( piątek ) – 2022-08-27 ( sobota )
Galeria Yes, ul. Ignacego Paderewskiego 7, Poznań

Wystawa prac 13 artystów, którzy stali się bohaterami drugiej części książki "Artyści złotnicy. Rozmowy o polskiej biżuterii". Publikacja jest kontynuacją projektu, który zadebiutował w 2019 r. z inicjatywy Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, założycielki Galerii YES. Rozmowy z artystami prowadziła Agnieszka Jankowiak, a swoje pracownie otworzyli przed nią: Grzegorz Błażko, Bogumił Bytomski, Elżbieta Held i Marek Nowaczyk, Joanna i Tadeusz Jaworscy, Małgorzata Kalińska, Jarosław Kolec, Tomasz Stajszczak, Andrzej Szadkowski, Alicja i Jakub Wyganowscy, Tomasz Zaremski.

Po entuzjastycznym przyjęciu pierwszej części książki "Artyści złotnicy. Rozmowy o polskiej biżuterii" pewnym było, że kontynuacja projektu będzie musiała się wydarzyć. I tak oto mamy przyjemność oddać w Państwa ręce kolejny tom snutych niespiesznie historii o sztuce biżuterii i jej twórcach. Wiele w nich autorefleksji na temat procesów twórczych, ale i źródeł inspiracji i życiowych doświadczeń. Z lektury wywiadów, których udzielili Grzegorz Błażko, Bogumił Bytomski, Elżbieta Held i Marek Nowaczyk, Joanna i Tadeusz Jaworscy, Małgorzata Kalińska, Jarosław Kolec, Tomasz Stajszczak, Andrzej Szadkowski, Alicja i Jakub Wyganowscy oraz Tomasz Zaremski dowiadujemy się, jak po raz pierwszy zasiedli do stołu złotniczego i co z tego wynikło. Jak się okazuje, najważniejszą rolę w ich życiorysach odgrywali ludzie - ci życzliwi i pomocni, ale również stawiający wymagania i udzielający dotkliwych lekcji życia. W książce najcenniejszy jest subiektywizm, z jakim bohaterowie wywiadów podchodzą do oceny wydarzeń i zjawisk integrujących środowisko, konkursów złotniczych oraz siebie samych.

Premiera książki będzie jednocześnie wernisażem wystawy pt. "Autorefleksje", w ramach której zaprezentujemy 50 obiektów stworzonych przez artystów udzielających wywiadów. Wszystkie prace aktualnie należą do Marii Magdaleny Kwiatkiewicz i stanowią istotną część Kolekcji Współczesnej Polskiej Sztuki Złotniczej.

Wystawę oglądać można od 11 czerwca do 27 sierpnia. Wstęp tradycyjnie bezpłatny.