Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Baner z nazwą wydarzenia.

Spotkanie wokół pamiętnika Wiktora Gładysza - w ramach cyklu Skarby Biblioteki PTPN

2022-03-31 ( czwartek )
17:00
Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk (PTPN), Sala Posiedzeń, ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań

Kolejne spotkanie z cyklu Skarby Biblioteki PTPN, które zostanie poświęcone pamiętnikowi, pochodzącego z Wielkopolski, Wiktora Gładysza (1866-1951). Wydarzenie odbędzie się 31 marca 2022 roku o godzinie 17.00 w Poznaniu w Sali Posiedzeń PTPN.

Wiktor Gładysz urodził się w 1866 roku w Brzezince (obecnie Brzezie Łąki) w gminie Międzychód w województwie wielkopolskim jako syn Anastazji i Karola Gładyszów. Wiktor Gładysz karierę zawodową związał z branżą drogeryjną. Był długoletnim pracownikiem firmy Romana Barcikowskiego, której był także przez krótki czas właścicielem. Prowadził aktywną działalność społeczną, szczególnie w Towarzystwie Gimnastycznym "Sokół", gdzie pełnił przez wiele lat funkcję nauczyciela gimnastyki w poznańskim oddziale gniazda. W trakcie II wojny światowej był więziony w Forcie VII w Poznaniu, a następnie wywieziony wraz z rodziną do Generalnego Gubernatorstwa.

Jak zauważył recenzent pamiętnika prof. Rafał Dobek z Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu "pamiętnik Wiktora Gładysza jest dziełem ważnym, znacząco uzupełniającym źródła do historii Wielkopolski i Poznania XIX i XX wieku. Wspomnienia obejmują niemal stulecie, od lat siedemdziesiątych XIX wieku po koniec II wojny światowej. To niezwykle istotny czas w historii Wielkopolski, obejmujący okres rządów pruskich, I wojny światowej, powstania wielkopolskiego, niepodległej Rzeczpospolitej i koszmaru lat 1939-1945. Gładysz jest bystrym świadkiem i obserwatorem zachodzących przez osiemdziesiąt pięć lat jego życia zmian, nie tylko politycznych, ale i społecznych czy obyczajowych. Co istotne, wspomnienia spisane są pięknym, barwnym językiem, w który Autor wplata niekiedy wyrażenia gwarowe, dodające niewątpliwie uroku całości".

Podczas wydarzenia zaprezentowana zostanie edycja krytyczna wspomnień Wiktora Gładysza opublikowana pod tytułem: Pamiętnik poznańskiego drogerzysty i druha "Sokoła" z XIX i XX wieku. Publikacja została wydana przez Wydawnictwo PTPN, a przy opracowaniu dzieła pracowali dr Norbert Delestowicz, dyrektor Biblioteki PTPN i mgr Ewa Filipowska.

Program wydarzenia:

  • otwarcie spotkania przez dr. Norberta Delestowicza, dyrektora Biblioteki PTPN
  • wykład dr hab. Rafała Dobka, prof. UAM (Wydział Historii UAM), zatytułowany "Poznań przełomu XIX i XX wieku"
  • prelekcja dr. Norberta Delestowicza (Biblioteka PTPN) zatytułowana "Życie i działalność Wiktora Gladysza"
  • koncert muzyczny: Michał Heintze (śpiew) i Alicja Kosznik (akompaniament)

Załącznik