Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Na zdjęciu członkowie zespołu grający na harfie i harmonijce.

Grégoire Maret i Edmar Castañeda - koncert w ramach BNPC 2022

2022-03-29 ( wtorek )
20:00
Blue Note, ul. Kościuszki 79

UWAGA! Decyzją artystów, wszyscy uchodźcy z  Ukrainy mają na ten koncert wstęp wolny!

Dwóch mistrzów swoich instrumentów - harmonijkarz Grégoire Maret i harfista Edmar Castañeda stworzyli jeden z najbardziej niezwykłych jazzowych duetów na świecie!
"Nie ma drugiej takiej osoby, która tak doskonale opanowała harmonijkę, że może rywalizować z każdym innym instrumentem" - Herbie Hancock o Grégoire Maret

"Ogromny, wszechstronny talent o urzekającej charyzmie, który sprawia, że jego harfa wręcz lśni blaskiem"
- Paquito D'Rivera o Edmarze Castañeda

- Byłem zahipnotyzowany tym, co Edmar zagrał na harfie - przyznaje Maret, który z Castañedą po raz pierwszy wystąpił na scenie podczas koncertu Markusa Millera na Monte Carlo jazz Festiwal. - To było świeże i piękne. Już wtedy wiedziałem, że musimy coś zrobić razem.
Niedługo potem Castañeda zaprosił Mareta do zagranai wspólnych koncertów w Bogocie i okolicznych górach. Co jest znamienne, bo chociaż obaj osiedli i pracują w Nowym Jorku, to wychowywali się w górzystych okolicach (Maret - w Szwajcarii, a Castañeda w Kolumbii) i - jak sami przyznają - to także ich połączyło.

Od czasu przeprowadzki do Nowego Jorku Grégoire Maret wypracował sobie miano jednego z najbardziej znanych wirtuozów harmonijki ustnej na świecie. (W ostatniej ankiecie magazynu "DownBeat" - 2021 - uznano go za najlepszego harmonijkarza!) Jego własne wypracowane przez lata brzmienie sprawia, że doskonale czuje się on w różnych gatunkach muzycznych.
Grał między innymi Marcusem Millerem i Herbie Hancockiem, Cassandrą Wilson, Richardem Boną, Kurtem Elingiem, Davidem Sambornem, Johnem Patitucci, ale także ze Stingiem i Eltonem Johnem. W roku 2005 razem z Pat Metheny Group nagrał płytę, która otrzymała nagrodę Grammy w kategorii Best Contemporary Jazz Album.

Pod opieką wielkiego Paquito D'Rivera, Castañeda stał się wirtuozem harfy kolumbijskiej, i tworzy ma niej zadziwiającą różnorodność tekstur i rytmów, do maksimum wykorzystując 34 struny i szeroki zakres tonalny. Współpracował między innymi z Johnem Scofieldem, Gonzalo Rubalcabą, Marcusem Millerem i Johnem Patitucci.

Bilety - 100 zł

opr.sw

Bilety dostępne w:

Zobacz bluenote.poznan.pl/