Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Na grafice plakat wydarzenia.

Poznań 1945. Broń pancerna - nowa wystawa czasowa w Muzeum Uzbrojenia

23.02 – 31.03.2022

Czołgi i sztuka? Tak, to możliwe. Batalistyczne inspiracje artysty-grafika Marcina Góreckiego już wkrótce będzie można ponownie obejrzeć na wystawie "Poznań 1945. Broń pancerna". Nowa ekspozycja czasowa, od 23 lutego zagości pod dachem Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli. To element obchodów 77. rocznicy zakończenia walk o Poznań.

Wojna inspirowała artystów od zarania dziejów. Bitwy, potyczki, kampanie wojenne stały się jednym z najczęstszych i najbardziej popularnych motywów wykorzystywanych przez malarzy. Również i polska sztuka ma w tej dziedzinie swą wielowiekową, chlubną tradycję. Stoją za nią znakomite nazwiska Matejki, Kossaka czy Brandta, którym zawdzięczamy rozkwit polskiej batalistyki. Malarstwo historyczne ukazywało kraj wpływowym, silnym, rozsławiało wojennych bohaterów i krzepiło serca.

Choć wydawać by się mogło, że militarna tematyka w sztuce to pieśń odległej przeszłości - motywy batalistyczne przewijają się również w twórczości artystów współczesnych. Niejednokrotnie dramatyczne, ale też wzniosłe wydarzenia z polskiej przeszłości stają się inspiracją dla dzisiejszych twórców. Jednym z nich jest Marcin Górecki - artysta-grafik, od lat projektujący ilustracje o tematyce militarnej. Specjalizuje się w grafice boxartowej, wykonując projekty dla branży modelarskiej. W jego artystycznym dorobku znajdują się również okładki płytowe tworzone dla wykonawców z alternatywnej sceny muzycznej oraz okładki książek - m.in. dla serii wydawniczej Polskie Skrzydła.

Inspiracje lotnicze to nie jedyny motyw pojawiający się w pracach Marcina Góreckiego. Na przestrzeni ostatnich lat stworzył serię prac, poświęconych pojazdom pancernym. Jak się okazuje, masywne, onieśmielające rozmiarami czołgi stały się dla niego motywem przewodnim. Ważne okazały się też poznańskie wydarzenia sprzed 77 lat. 23 lutego 1945 r. wraz z kapitulacją ostatnich wojsk niemieckich na poznańskiej Cytadeli zakończyła się hitlerowska okupacja Poznania. Dramatyczna w przebiegu Bitwa o Poznań znalazła odzwierciedlenie w obrazach Marcina Góreckiego. Serię dynamicznych, poświęconych poznańskim wydarzeniom, wykonanych współczesnymi technikami prac, uzupełniają obrazy stworzone przy użyciu tradycyjnych metod.

Wystawa czynna w godzinach otwarczia muzeum.

opr.sw