Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Logotypy galerii i nazwa wystawy.

Wystawa fotografii - Sąsiedzi z Fyrtla Garbary

01.02 – 31.03.2022

Wystawa w znanej już poznaniakom Galerii w Bramie, zatytułowana "Sąsiedzi z Fyrtla Garbary", jest zwieńczeniem autorskiego projektu fotograficznego Marcina Mutha, fotografa z Manufaktury Obrazów, pracowni fotografii działającej na Garbarach. Autor zrealizował serię studyjnych sesji portretowych mieszkańców i przedsiębiorców z Garbar oraz podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy Zielone Centrum. Projekt w założeniu ma mieć aspekt zarówno terapeutyczny dla podopiecznych Zielonego Centrum, jak i integracyjny dla osób na co dzień związanych z Garbarami. Ośrodki tego typu, jak Zielone Centrum, są różnie postrzegane przez społeczności lokalne, stanowią temat wrażliwy, często temat tabu. Osoby z widoczną niepełnosprawnością bywają traktowane jako ktoś odmienny, wprowadzający w uładzonym i czarno-białym obrazie świata lęk, dyskomfort. Wystawa ma pokazać, że ludzie z problemami zdrowotnymi są integralną cząstką społeczności, przynależą do niej. Wystawa ma "oswoić" temat niepełnosprawności.
Na wystawie zostaną pokazane portrety osób, które codziennie mijają się na ulicy, spotykają w sklepach, przysiadają obok siebie na ławkach. Wernisaż wystawy stanie się pretekstem do bliższego poznania, integracji ludzi z Fyrtla Garbary. Będzie grała muzyka, na akordeonie zagra Teofil Pawłowski, szerzej znany jako Teofil z Katowic, ale zakorzeniający się na poznańskim Starym Mieście. Będzie można obejrzeć performance wideo Teatru pod Fontanną, grupy teatralnej prowadzonej przez Janusza Stolarskiego i Pawła Nygę. Będzie słodki poczęstunek, stoliki z kolorowankami dla dzieci i planszówkami dla starszych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach rewitalizacji społecznej Fyrtla Garbary, przy wsparciu finansowym Miasta Poznania, we współpracy z Centrum Inicjatyw Lokalnych Startownia Staromiejska i pod patronatem Rady Osiedla Stare Miasto.

Plakat