Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Na zdjęciu członkowie zespołu.

Laboratorium: Po pięćdziesiątce - koncert w ramach Blue Note Poznań Competition 2022.

2022-03-18 ( piątek )
21:00
Blue Note, ul. Kościuszki 79

Kategoria: Muzyka

Są zespoły, których kult istnieje bez względu z jakimi przerwami tworzą i w jakim kierunku podąża ich muzyka. Do nich należy zespół Laboratorium. Legenda jazz-rocka wystąpi w czasie koncertu towarzyszącego Blue Note Poznań Competition 2022.

Grupa Laboratorium powstała w 1970 roku. Zespół założyli Janusz Grzywacz, Mietek Górka i Marek Stryszowski, a po chwili skład uzupełnili flecista Wacek Łoziński i basista "Mundek" Mąciwoda. Od tej chwili zaczęła się półprofesjonalna, a później profesjonalna kariera zespołu.

Na festiwalach "posypały" się nagrody i wyróżnienia. Zespół wygrał krakowską Gitariadę, festiwal Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu oraz został laureatem jakże ważnego festiwalu Jazz nad Odrą (1972 - II miejsce, 1973 - I miejsce).
Laboratorium zaczęło otrzymywać bardzo poważne propozycje fonograficzne i koncertowe. Już na pierwszej płycie z cyklu Biały Kruk Czarnego Krążka gościnnie zagrał Zbigniew Seifert. Po nawiązaniu współpracy ze szwajcarską firmą impresaryjną i fonograficzną Face Music, ilość koncertów festiwalowych i klubowych znacznie wzrosła. W 1976 roku Marek Stryszowski zostaje laureatem Grand Prix oraz nagrody publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie. W efekcie wraz z zespołem zostaje zaproszony przez hinduskiego organizatora na festiwale Jazz Yatra w Bombaju, Kalkuta Jazz Festiwal oraz klika dodatkowych koncertów w Indiach. Wspaniałą opinię o "Laborce" wyraził jeden z najbardziej uznanych dziennikarzy oraz propagator muzyki jazzowej Willis Conover z Głosu Ameryki, który stwierdził w jednym z wywiadów, że Laboratorium to najlepszy zespół jazz-rockowy w Europie. I za taki był uznawany przez fanów i większość krytyków zarówno krajowych, jak i zagranicznych...

Więcej informacji

Bilety - 90 zł

opr.sw

Bilety dostępne w:

Zobacz bluenote.poznan.pl/