Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Jedna z fotografi wystawy.

Wystawa - Stereo Poznań - Ciemnica

01.02 – 31.03.2022

STEREO oznacza m.in. przestrzenny. Jest to też metoda odbierania, zapisywania i odtwarzania, tak aby wywołać wrażenie przestrzennego odbioru.

POZNAŃ to nasza przestrzeń. Dla nas, fotografujących, i dla osób, które zdecydowały się stanąć przed magicznymi obiektywami aparatu Sputnik. Jak widzimy to miasto? Na kogo i na co chcemy zwrócić szczególną uwagę? Zamierzamy pokazać miejsca, które kiedyś tętniły życiem, gdzie grała muzyka lub kwitł handel. Teraz są one wyciszone, schowane.

Jako aktywni uczestnicy "Ciemnicy" Ośrodka Myśli i Czynu Fotograficznego każdego dnia, biorąc do rąk aparat analogowy, wracamy do podstaw tworzenia. Tworzenia obrazu, który jest sposobem wyrażania myśli. Dzięki wspólnemu przedsięwzięciu zatytułowanemu "Stereo Poznań" chcemy pokazać osoby i miejsca często zapomniane, ale które odgrywają nadal istotną rolę w poznańskiej tkance miejskiej. Pokazujemy ekspedientkę w piekarni czy stróża pilnującego parkingu. Jak sam powiedział: "Ja pracuję na posterunku! A nie w jakiejś budce". Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne są ciche zakamarki naszego miasta i ludzie oddani swojej pracy. Jak małe klatki filmu złożone w całość tworzą razem wyjątkową codzienność i przestrzeń.

Dzięki spotkaniom z osobami, które zgodziły się stanąć przed obiektywami Sputnika, poznaliśmy ich piękne historie. Za pomocą stereofotografii chcemy zaprezentować je na tle zmieniającej się przestrzeni miejskiej.

"Ciemnica" Ośrodek Myśli i Czynu Fotograficznego

Uczestnicy działania:

Yuliia Andriichuk, Filip Fornalik, Łukasz Kaczorowski, Dominik Paździor,

Magdalena Siwek, Agata Skibińska, Matylda Weidner, Beata Zięba-Zaborek

Koordynator działania:

Bogusław Biegowski

"Ciemnica" Ośrodek Myśli i Czynu Fotograficznego powstała w 2015 roku. Nie jest szkołą, nie realizuje konkretnego programu edukacyjnego. Przekazywanie wiedzy i zdobywanie konkretnych umiejętności technicznych niezbędnych do wykonania zdjęć na odpowiednim poziomie odbywa się w trakcie realizacji własnych autorskich lub zbiorowych pomysłów fotograficznych. Głównym ideologiem i organizatorem działań "Ciemnicy" jest Bogusław Biegowski.

_

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
  • sobota: 10.00 - 17.00
  • niedziela: nieczynne
  • ostatnie wejście na 20 minut przed zamknięciem

Ceny biletów:

  • normalny: 5 zł
  • ulgowy: 2 zł
  • grupowy: 20 zł
  • rodzinny: 10 zł

Plakat