Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Na grafice plakat wydarzenia.

III Międzynarodowy Festiwal 1 strona - 1 spojrzenie - 180 sekund

2021-12-18 ( sobota ) – 2021-12-19 ( niedziela )
Polski Teatr Tańca, ul. Stanisława Taczaka 8

W programie Festiwalu znalazły się 2 premiery, gościnny spektakl z Portugalii, podsumowanie V konkursu "1 strona - 1 spojrzenie - 180 sekund" oraz wiele innych wydarzeń, które tworzą przestrzeń do kreatywnej interpretacji zjawiska tańca i ruchu. Ruchu - dodajmy - rozumianego bardzo szeroko, także jako rytmy i cykle przynależące do natury. W tym kontekście mieszczą się: spektakl "Inverno" ("Zima") w choreografii Bruno Duarte i wykonaniu Companhia de Dança de Almada, osadzony w rytuale przesilenia zimowego i zwyczajach regionu Trás-os-Montes - oraz premiera krótkometrażowego filmu tańca pt. "Zielnik" w reżyserii Iwony Pasińskiej, inspirowanego tegorocznym idiomem Polskiego Teatru Tańca "Człowiek - roślina".

Od 5 lat Polski Teatr Tańca przygotowuje w grudniu filmową premierę. Poczynając od 2017 roku, wyprodukował "Inicjację" (2017), "Brzemię" (2018), "Toporła" (2019) oraz "Ta Marę" (2020). "Brzemię" i "Ta Mara" nawiązują kolejno do malarstwa Zofii Stryjeńskiej i Tamary Łempickiej, niezwykle wyrazistych osobowości artystycznych w okresie dwudziestolecia międzywojennego. To właśnie tym dwom projektom poświęcony jest dokument pt. "Polki, sztuka i taniec", którego polska premiera odbędzie się podczas Festiwalu, w niedzielę 19 grudnia. Wcześniej film prezentowany był w Pradze w Studio 420People oraz w siedzibie Baletto di Roma w Rzymie. 

Istotnym nurtem festiwalu będzie podsumowanie V konkursu "1 strona - 1 spojrzenie - 180 sekund". W przestrzeni Polskiego Teatru Tańca i na podstronie PTT zobaczymy zgłoszone na ten konkurs prace w 3 kategoriach - "1 strona" (prace literackie), "1 spojrzenie" (sztuki wizualne), "180 sekund" (prace filmowe). Prace w kategorii "180 sekund" będzie można oglądać w blokach filmowych, rozpoczynających się o pełnych godzinach przez dwa festiwalowe dni. Prace literackie i reprezentujące "sztuki wizualne" będą wyeksponowane w teatrze. 

Program festiwalu

opr.sw

Zobacz www.ptt-poznan.pl/pl