Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Okładka encyklopedii.

Spotkanie online - Czy możemy dowiedzieć się jeszcze czegoś nowego o Powstaniu Wielkopolskim?

2021-12-14 ( wtorek )
17:00
WBPiCAK (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury), ul. Prusa 3, Poznań

Spotkanie, jakie odbędzie się w siedzibie WBPiCAK, będzie promować drugie, poprawione i poszerzone wydanie "Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919", wydanej przez Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Rozmowę z redaktorami "Encyklopedii..." - dr. Markiem Rezlerem i prof. Januszem Karwatem - poprowadzi Piotr Bojarski. W spotkaniu będzie można wziąć udział wyłącznie online - na profilach na Facebooku: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu oraz Wypożyczalnia WBPiCAK w Poznaniu. Podczas spotkania zaproszeni goście będą odpowiadać na pytania internautów, które zostaną zadane w komentarzach. Najciekawsze pytanie zostanie nagrodzone egzemplarzem nowego wydania!

"Encyklopedia Powstania Wielkopolskiego 1918-1919" to starannie wydane, bogato ilustrowane i jedyne w Polsce kompendium wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim pod redakcją dr Marka Rezlera i prof. Janusza Karwata. Zawiera ponad 700 haseł, biogramów i artykułów problemowych, które zostały opracowane przez ok. 50 autorów, reprezentujących możliwie wszystkie główne ośrodki regionalne i krajowe zajmujące się wydarzeniami lat 1918-1919. "Encyklopedia..." jest tym cenniejsza, że to właśnie w 2021 roku dzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego - 27 grudnia - ustanowiono świętem państwowym.

- Z pewnością pomoże to upowszechnić wiedzę o okolicznościach i znaczeniu Powstania Wielkopolskiego dla historii Polski, o co zabiegamy od lat. Ten czyn Wielkopolan w pełni zasługuje na szerszą, ogólnopolską promocję. I przede wszystkim wymaga zadbania o odpowiedni przekaz w podręcznikach szkolnych. My, Wielkopolanie, nie tylko celebrujemy kolejne rocznice, ale na co dzień pielęgnujemy pamięć o zwycięskiej insurekcji i jej bohaterach. Znakomitym tego przykładem jest niniejsza publikacja. Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć prace nad jej wznowieniem. Ale najbardziej cieszy fakt, że nie brakuje wśród nas ludzi, którzy zrobią wiele, by pamięć o naszych bohaterach z przełomu lat 1918 i 1919, tak przecież odległych, nie tylko trwała, ale była należycie pielęgnowana - piszą Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Tadeusz Musiał, Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.