Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Zdjęcie Marie Skłodowskiej-Curie.

Wystawa - Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce

05.11 – 22.12.2021
11:00

Scenariusz wystawy powstał w oparciu o treść książki autorstwa prof. Tomasza Pospiesznego z Wydziału Chemii UAM. - Ekspozycja skupia się na życiu odkrywczyni polonu i radu, kobiety, która swoimi badaniami wprowadziła ludzkość w erę atomu. Żaden z wątków biograficznych uczonej nie został pominięty - zapewnia prof. T. Pospieszny. - Maria Skłodowska-Curie została sportretowana na wielu płaszczyznach i w wielu życiowych sytuacjach, przez co przestaje być postacią z pomnika. W ten sposób widzimy ją jako pilną uczennicę, dobrą córkę, zakochaną kobietę, czułą żonę, troskliwą matkę i babcię, namiętną kochankę, a także genialną uczoną. Poznając koleje losu Marii Skłodowskiej-Curie odkrywamy jej drugie, skrzętnie ukrywane i znane tylko najbliższym oblicze: Mani, Maniusi, Marii czy Mé, jak nazywały ją córki - opowiada naukowiec.

Wernisaż wystawy odbędzie się o godz. 11.00 w holu Collegium Chemicum. Gościem honorowym będzie dr inż. Piotr Chrząstowski - potomek rodu Skłodowskich (prawnuk Józefa Skłodowskiego, brata Marii Skłodowskiej-Curie, wnuk prof. Walerego Goetla jednego z twórców i wieloletniego rektora AGH w Krakowie).

Autorami wystawy są prof. Tomasz Pospieszny i Ewelina Wajs-Baryła, którzy wspólnie od lat tworzą projekt edukacyjny pt. "Piękniejsza Strona Naukiˮ promujący udział kobiet w tworzeniu nauk ścisłych. Organizatorami wystawy są dr Iwona Taborska i prof. Tomasz Pospieszny. Ekspozycja będzie czynna do 22 grudnia.

Plakat