Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Jedna z fotografii Madsa Hemmingsena.

Wystawa Bartka Arobal Kociemby - Kwiaty całopalne

03.12 – 16.01.2022
18:30

Ze strony Galerii (cały opis dostępny na stronie wydarzenia):

OGIEŃ

Pierwszą myślą były kompozycje kwiatowe w ogniu. Ogień, który realnie trawi planetę, jasno wskazuje na nierówności społeczne, prześladowania i polaryzację. Zjawiska opresji społecznej są częścią intersekcjonalnego procesu zniszczenia środowiska. Alchemia emocji bierze się z niemożności ugaszenia ognia frustracji. Dlatego się tym bawię.
Przy pomocy medytacyjnej praktyki rysunku oraz tanecznego rytuału, wykorzystując własne ciało, szukam kontaktu z naturą ognia. Angażuję wszystkie zmysły. Sięgam do tradycji szamanizmu: to, co ma być wyrażone na zewnątrz, musi być najpierw odkryte w środku. Nieujarzmione i zagrażające emocje mogą ujawnić tkwiącą w sobie mądrość. Przyjmuję rolę pośrednika. Agresja przemienia się w złość, klarowne widzenie, siłę, pragnienie. Te, wprawione w ruch, przekształcają się w żar pragnienia, pożądanie. Wiem, że jeżeli pójdę dalej, znajdę troskę i poczucie jedni. (...)

KWIATY

Kwiaty symbolizują dylematy społeczne, mogą być zarówno trucizną, jak i lekarstwem. W geście przebłagalnym składam ich krótkotrwałe piękno w ofierze ognia z nadzieją na oczyszczenie i nowy początek. W rysunkach odwołuję się do tematyki florystycznej zarówno w odniesieniu do zachodniej tradycji ilustracji botanicznej, jak i ikebany - japońskiej sztuki aranżacji roślin. Martwe natury, kompozycje z kwiatów i ich przedstawienia od zawsze były pełne znaczeń, czerpiąc z nich, dodaję nowe symbole, odpowiadające współczesnym zagrożeniom. (...)

CIAŁO

Odkrywam swoją cielesność. Intuicyjnie tworzona choreografia rezonuje z kształtami roślin i rytmem płomieni. Poszukiwania intensywności ruchu znajdują odbicie w zróżnicowaniu nasycenia rysunku, powtarzalność gestów rezonuje z rytmem kompozycji. Moje ciało, choć zawsze było obecne, po raz pierwszy staje się głównym narzędziem w tworzeniu wizualnej narracji. Korzystam z masek, tracąc indywidualność, otwieram się na uosobienie szerszego doświadczenia.
Wcielam się w postać nazwaną Atonanem. (...)

kurator: Jacek Zwierzyński

_

  • wernisaż: 3.12.2021, g. 18.30

fot.-Mads-Hemmingsen